Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp’ta Arama Engelleme / Yönlendirme

Android: WhatsApp’ta Arama Engelleme / Yönlendirme

Bu seferki yazımızda WhatsApp’ta arama engelleme ve yönlendirme konusuna değiniyoruz. Bildiğiniz gibi WhatsApp’ta arama özelliği mevcut ancak bunu devre dışı bırakamıyoruz. Benzer şekilde kişiyi aramak istediğimizde de sohbet penceresinin üstündeki arama tuşuna basıyoruz ve o an bir WhatsApp araması başlıyor. Yani doğrudan numarayı çevirerek bir şebeke araması yapamıyoruz. Ayrıca bize gelen WhatsApp çağrısını da yönlendirme yaparak şebeke çağrısına dönüştüremiyoruz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.didi.waptb&hl=tr

Gerçek yaşamda değerlendirdiğimizde WhatsApp çağrıları henüz tam anlamıyla gecikmesiz değil ve insanın eli kaza eseri dokunsa bile arama gerçekleşiyor. İşte tüm bu bahsettiğimiz sıkıntıları küçük bir uygulama işe aşabilir ve WhatsApp’ta arama engelleme ve yönlendirme özellikleriyle daha işlevsel bir kullanım sağlayabiliriz.

Android WhatsApp'ta Arama Engelleme Yönlendirme (1)

WhatsApp’ta arama engelleme ve yönlendirme uygulaması tek bir ekrandan oluşuyor. Kullanımı oldukça basit. Uygulama reklam içermiyor ancak size diyor ki beni beğenirseniz 15 günden sonra satın alın. Tahmin edebileceğiniz gibi yüksek fiyatlı değil ve epey iş görüyor ancak sizin hayatınızdaki önemini test edip tam anlamıyla karar vermeniz için önünüzde 15 günlük bir test süreci olacak.

Android WhatsApp'ta Arama Engelleme Yönlendirme (2)

Uygulama, Service kısmı kapalı geliyor. Aktifleştirdiğinizde öncelikle Bildirim erişimi izni isteniyor. Buradan uygulamaya izin vererek WhatsApp’ta arama engelleme ve yönlendirme ayarlarınıza dönebilirsiniz. Bir altta bulunan Notification kısmı ise uygulamanın bildirim çubuğunda simgesinin görünüp görünmemesini sağlayan bir detay. Gelen ve giden çağrılarımız için iki farklı ayara yer verilmiş. Giden çağrılar Outgoing call, gelen çağrılar ise Incoming call ile ifade ediliyor. Buradan WhatsApp’ta arama engelleme ve yönlendirme ayarları yapılabiliyor.

Android WhatsApp'ta Arama Engelleme Yönlendirme (3)

Buradaki tikler kapalıyken WhatsApp’tan çağrı alma ve gönderme engelleme gerçekleşiyor. Tikleri açtığınızda ise gelen çağrıları bir numaranıza yönlendirebilir veya aramalarınızı istediğiniz bir numaraya yapabilirsiniz. Aramalar için kişi kartvizitinden numara seçimi yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri