Kategoriler
Apps & Oyunlar

Prisma Nasıl Çalışır? DeepStyle Neural Paintings Nedir?

Fotoğrafları filtreleme fikri ilk olarak Instagram’dan çıkmıştı. Aradan geçen uzun zamanın ardından artık filtreleme fikri bambaşka bir noktaya ulaşmış durumda. Yeni nesil uygulamalar sayesinde fotoğrafları birer sanat eserine dönüştürmek mümkün hale geldi. Yani parlaklık / kontrast temelli basit filtreleme algoritmalarının devri kapanmak üzere diyebiliriz. Prisma ile başlayan sanatsal filtrelemeye DeepStyle Neural Paintings deniyor. İlk tohumları Ağustos 2015 zamanında Cornell Universitesi’ndeki bir araştırma ödevinde atıldı.

DeepStyle Neural Paintings

DeepStyle Neural Paintings

Yukarıdaki görüntü gerçekten inanılmaz. İlk fotoğraf Almanya’dan bir kare ve Tübingen Üniversitesi’ndeki araştırmalara ait. Devamındaki fotoğraflar ise DeepStyle algoritması kullanılarak gerçekleşen sinirsel boyamanın sonucu. Fotoğrafların her biri  Vincent van Gogh, Edvard Munch ve Pablo Picasso’nun elinden çıkmışcasına kusursuz görünüyor. Yani aslında bu algoritma Prisma’nın sahibi olduğu değil; yararlandığı bir algoritma olarak bilinmelidir. Bu da demek oluyor ki; özellikle 2017 içinde daha fazla alternatif uygulamayla karşılaşabiliriz. DeepStyle Neural Paintings tekniğiyle ilgili daha fazla örnek görmek istiyorsanız buraya tıklayın.

deepstyleprisma

DeepStyle Neural Paitings ya da Sinirsel Boyama denilen yöntem Deep Learning’in bir parçası. Dolayısıyla DeepStyle için bünyesinde birçok algoritma ve öğrenme yöntemini barındıran Deep Learning’in bir parçası demek zorundayız. Bu sistem öncelikle grafik işlemcisinden güç alarak sanatsal görüntülerin oluşması için bir sinirsel algoritma üretiyor ve görselleri CPU ile gerçek zamanlı olarak yeniden şekillendiriyor. İşte Prisma’nın çalışma sırasında internet bağlantısına ihtiyaç duymasında bundan kaynaklı. Çünkü her görsel için farklı bir sinirsel boyama hattı oluşturmak için görseli kendi bünyesinde ele almak zorunda. Sizden istediği sadece hızlı bir internet bağlantısı.

Son olarak; internette çeşitli DeepStyle algoritmaları bulmak mümkün. Bunlar elbette bir Linux (Ubuntu gibi) sistem, CUDA destekli bir ekran kartı ve biraz teknik bilgi (SSH gibi) gerektiriyor. Eğer bunlar hakkında bir fikriniz varsa kendi makinenizi bir DeepStyle makinesi haline dönüştürebilirsiniz:

or_kaishengtais/

http://www.makeuseof.com/tag/create-neural-paintings-deepstyle-ubuntu/