Kategoriler
Rehberler

Telefonun Şarj Cihazını ve Kablosunu Test Etme Uygulaması

Birçoğumuz -evet biz de dahil- akıllı telefonumuzu gün içinde farklı farklı şarj cihazlarıyla, bilgisayarların USB arabirimleriyle ve tavsiye edilmeyen kablolarla şarj etmek zorunda kalıyoruz. Aslında doğrusunun bu olmadığının da hepimiz farkındayız. Olması gereken ise akıllı telefonu kutusundan gelen şarj cihazı ve kablo ile şarj etmek. Muadili konusuna burada asla girmeyeceğiz. Sayısal anlamda muadili kabul edilebilecek ürünler aslında dipsiz bir kuyuya inmekle eşdeğer olabiliyor. Peki, Android’de şarj cihazı ve kablo test etme şansınız var mı? Evet var ve bunun için de özel hiçbir donanıma ihtiyacınız yok. Böylece akıllı telefonunuzun pilini koruyarak en düzgün şekilde şarj etme imkanına sahip olabilirsiniz.

Android: Şarj Cihazı ve Kablo Test Etme

Yöntem basit. Akıllı telefonunuza kuracağınız bir uygulama ile Android’de şarj cihazı ve kablo test etme şansı doğuyor. Burada akıllı telefonumuzun anlık olarak alabildiği akım şiddetini mA cinsinden takip edebiliyoruz. Aynı zamanda yükselen alçalan bir grafiği de izleyebilmek mümkün. Elbette ideal bir şarj işleminde dalgalanmanın en az seviyede olması gerekiyor. Dinamikler çok fazla. Burada şehir şebeke elektriği ve evinizdeki hatların temizliği bile dinamikler arasında.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slash.electron&hl=tr

Uygulamayı akıllı telefonumuza kurduktan sonra Android’de şarj cihazı ve kablo test etme aşamasına geldik demektir. Artık akıllı telefonunuza kabloyu takar takmaz olan biteni izlemeye başlayabilirsiniz. İlk etapta kaliteli bir USB kablosu ile bilgisayarımızın güç besleme özellikli USB 3.0 çıkışının performansına bakacağız.

Android Şarj Cihazı ve Kablo Test Etme (1)

Android’de şarj cihazı ve kablo test etme için ilk düzenekte bilgisayarımızın şarj özellikli USB 3.0 bağlantısına yüksek kalitede ama akıllı telefonumuzun orjinali olmayan bir kabloyu taktık. Ortalama olarak aldığımız değerler 300 mA seviyesinde. Halbuki telefonumuz 1000 mA’dan üste çıkabilecek teknolojilere sahip. Bu nedenle şarj işlemi üç kattan daha uzun bir süre alıyor. İşte akıllı telefonların bilgisayarlardan daha yavaş şarj olmasının nedeni bu. Günümüzde 2000 mA girişi destekleyen akıllı telefonlar da var.

Android Şarj Cihazı ve Kablo Test Etme (2)

Akıllı telefonumuzu şimdi de kutusundan gelen şarj aleti ve kablo ile şarj ediyoruz. Gördüğünüz gibi desteklenen 1000 mA değerini yakaladık ve stabil bir çizgi karşımızda. Olması gereken bu. Böylece çok daha sağlıklı bir şarj işlemi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda akıllı telefonumuzun bataryasını koruyoruz ve işlem için daha az zaman harcıyoruz. Android’de şarj cihazı ve kablo test etme aşamasına şimdi de aynı orijinal şarj cihazı ve muadili bir kablo ile devam edeceğiz.

Android Şarj Cihazı ve Kablo Test Etme (3)

Gördüğünüz gibi kablo işi oldukça bozdu. Halbuki Android’de şarj cihazı ve kablo test etme sırasında orijinal şarj aleti ve kablo ile iyi bir grafik yakalamıştık. Kablonun farklı olması durumu berbat etti. Üstelik muadili denebilecek bir kablo seçtik. Ne yazık ki aynı işlem için artık üç kat daha fazla bekleyeceğiz ve pilimiz daha çok hasar görecek. Bu durum o kadar hassas ki markaları aynı ancak modelleri farklı olsa bile akıllı telefonların her biri için kendine ait aksesuarları kullanma hassasiyetini göstermeniz gerekiyor.

Android Şarj Cihazı ve Kablo Test Etme (4)

Şimdi de farklı bir markanın orijinal şarj aleti ve kablosunu deniyoruz. Bu adaptör de 2A çıkışa sahip ancak akıllı telefonumuzun girişi 1A. Yani 1000 mA seviyesinde. Gördüğünüz gibi sağlıklı bir grafikten bahsetme şansımız yok. Buradan çıkan sonuç şu. Eğer birkaç yüz TL servis ve yeni pil ücreti ödemek istemiyorsanız daha uygun fiyata ikinci bir adaptör ve kablo alın. Alamam derseniz de orijinal adaptör ve kablonuzu yanınızdan ayırmayın.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?