Kategoriler
Rehberler

Android: Yan Ekran Menüsü Ekleme

Bazı akıllı telefon modellerinde kavisli ekranların karşımıza çıktığını görüyoruz. Kavisli ekranların farklı bir havası var doğru; ancak bazı kişilerin simetrik görebilme arzuları ile çeliştikleri gerçeği de var. O yüzden düz ekranlı seçenekler halen yaygınlıkta. Kavisli ekranlarda özellikle kavisli olan bölgede dikey olarak konumlandırılan ve yine aynı eksende hareket eden simge temelli yeni bir menü yapısı ile tanışma fırsatı bulmuştuk. Bu tip menülerin o modellere yönelik geliştirildiğini söylemek mümkün ancak hoşunuza gidiyorsa sizin de Android’de yan ekran menüsü ekleme şansınız yok değil. Bunun için yine küçük bir yazılımdan destek alacağız.

Android: Yan Ekran Menüsü Ekleme

Android’de yan ekran menüsü ekleme uygulaması ile ihtiyaç duyduğunuz kısayolları daha kolay şekilde bulabileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Normal şartlarda yan ekran menüleri çerçeveden içeriye giren bir kaydırma hareketi ile açılıyor ancak biz burada ekrana sanal bir tuş ekleyerek işlemi daha da kolay hale getireceğiz. Gerek tuşun sunduğu, gerekse uygulamayla birlikte gelen oldukça faydalı özellikler var.

https://apkpure.com/tr/smart-touch-v2-0-smart-gesture/smarttouch.uet.edu.smarttouch

Uygulamada bazı reklamlar var ve birtakım ayarlar yapmak istediğinizde sizi affetmiyorlar. Ekran altında zaten sürekli reklamlar var ve uygulama içinde dolaşırken de tam ekran reklamlar karşınıza geliyor. Neyse ki birkaç kerelik ayar aşamasından sonra buraya daha da girmeye gerek kalmıyor ve Android’de yan ekran menüsü ekleme tamamlandığında menüde başka bir reklam çıkmıyor.

Android Yan Ekran Menüsü Ekleme (1)

Android’de yan ekran menüsü ekleme uygulamasında Open SmartTouch diyerek uygulamanın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi ekranda daire şeklinde ve biraz silik sarı bir sanal tuş var. İşte yan ekran menüsünü bu tuş üzerinde kaydırma hareketi yaparak açabiliyoruz. Bu tuş normal şartlarda günümüzün trendine uyacak şekilde Poketop olarak geliyor. İsteğinize göre birçok seçenek arasından yeni bir tane seçebilirsiniz. Personal Movement kısmı ise tuşun hangi görevleri üstleneceğini seçmenizi sağlıyor.

Android Yan Ekran Menüsü Ekleme (2)

Burada sanal tuş ile yapabileceğiniz beş farklı özellik karşınıza getiriliyor. Dokunma, çift dokunma, yukarı kaydırma, aşağı kaydırma, sağa kaydırma ve sola kaydırma seçenekleri var. Bunlar sırasıyla geri, ekranı kilitle, son kullanılan uygulamaları getir, bildirim ekranını aç, yan menüyü aç ve ana sayfaya git şeklinde. Android’de yan ekran menüsü ekleme uygulamasında dilerseniz bazı hareketlerin yerine flaşı açma / kapama, herhangi bir uygulamayı başlatma gibi özellikler de ekleyebilirsiniz.

Android Yan Ekran Menüsü Ekleme (3)

Display Settings adındaki alan ise hem sanal tuşu, hem de yan ekran menüsünü görsel anlamda kişiselleştirmeyi sağlıyor. Biraz önce ilk kurulumda sanal tuşun Poketop görüntüsünde geldiğini söylemiştik. Bunun dışında kalan renklerden, ülke bayraklarından, meyvelerden veya çiçeklerden oluşan seçenekler arasında daha 116 adet simge mevcut. Sanal tuşa karar verdikten sonra büyüklüğünü ve şeffaflığını ayarlama şansınız var var. Sizi rahatsız etmemesi için yüzde 70 seviyesinde tutmanızda fayda var. Gerektiğinde tuşu kaydırabilmeniz de sürükle bırak yöntemi ile mümkün. Application Menu ise menü yazıları rengini, şeffaflığı, ekran yüksekliğine olan oranı ve sağ ya da sol konumlandırmayı seçebileceğiniz ayarları içeriyor.

Android Yan Ekran Menüsü Ekleme (4)

Ek ayarlara geçmeden önce Android’de yan ekran menüsü ekleme uygulamasında ana ekrandaki bir detayı daha ele alalım. Otomatik ekran kapatma özelliği yakınlık ve parlaklık algılayıcılarına bağlı olarak ekranı kapatma görevini üstleniyor. Akıllı telefonu cebinize koyduğunuzda otomatik olarak ekran kapanıyor. Cebinizden çıkınca ise otomatik olarak açılıyor. Faydalı bir özellik. Ek ayarlar arasında ise menü sesi, menü titreşimi, oyunlarda otomatik saklama, kilit ekranında gizleme-gösterme ve klavye açılınca gizleme-gösterme gibi seçenekler var. Gördüğünüz gibi uygulama hayli pratik ve eğlenceli.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak