Kategoriler
Rehberler

Android: Zil Seslerini Yedekleme

Çok sevdiğiniz akıllı telefonunuzu değiştirme vakti geldi. Yeni modele geçişle birlikte A’dan Z’ye her şeyiniz değişecek ve buna zil sesiniz de dahil. Android’de zil seslerini yedekleme yolu ile yeni telefonda da zil sesinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Aslında burada cihazınızın dahili hafızasında gömülü olarak gelen yani fabrika tarafından sunulan zil seslerini ele alıyoruz. Zaten bildiğiniz gibi dışarıdan ayrıca yüklenen melodileri yeniden yükleme fırsatınız var. Örneğin; X markasının o meşhur ıslıklı bildirim tonunu Y markasına da taşıyabilirsiniz.

Android: Zil Seslerini Yedekleme

Android’de zil seslerini yedekleme için öncelikle akıllı telefonunuzun root yetkisinin olması gerekli. Bunu daha önceden yapmış olabilirsiniz. Eğer root yetkiniz yoksa endişe etmeyin. Forum sayfamızdan cihazınıza özel root’un nasıl yapılacağı hakkında hızlı şekilde bilgi alabilirsiniz. Forum sayfamıza gitmek için buraya tıklayın. Root yetkisi olan telefonlar için bir de kapsamlı ve bizi reklamlarla rahatsız etmeyecek bir dosya yöneticine ihtiyaç duyacağız. Bu noktada da size tavsiyemiz Total Commander olacak.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.android.TotalCommander&hl=tr

Total Commander, Android’de kullanabileceğiniz en başarılı araçlardan biri ve reklam içermiyor. Root yetkiniz olmasa bile dosya yöneticisi olarak kullanabilirsiniz. Tabii bizim için buradaki amaç root klasörüne erişmek ve Android’de zil seslerini yedekleme yapmak. Hazırsanız başlıyoruz.

Android'de zil seslerini yedekleme (1)

Total Commander’i açtıktan sonra ana klasör ağacından önce Dosya sistemi kökü’ne giriş yapıyoruz. Akıllı telefonunuzda root yetkisi yoksa burayı görme şansınız olmayacak. Dosya sistemi kökünden /system/media/audio yolunu izleyin. Gördüğünüz gibi akıllı telefonunuzun işletim sistemine gömülü olarak sunulan tüm zil sesleri burada yerini almış durumda. Android’de zil seslerini yedekleme için bundan sonrası oldukça kolay.

Android'de zil seslerini yedekleme (2)

Android’de zil seslerini yedekleme için klasörü olduğu gibi seçebilir veya buradan istediğiniz dosyaları tek tek seçerek bilgisayardan erişebileceğiniz şekilde başka bir klasörün içine atabilirsiniz. Ek olarak Total Commander’in sunduğu ek gönderme seçeneklerini de beğeneceğinize dair hiçbir şüphemiz yok. İsterseniz Bluetooth’la yeni akıllı telefonunuza bile aktarım yapabilirsiniz!

Android'de zil seslerini yedekleme (3)

Gördüğünüz gibi uygulama Android’de zil seslerini yedekleme dışında paylaşım olarak da bize çok şey sunuyor. E-posta ile gönderme, Android Beam desteği ve RAR haline getirme gibi faydalı seçenekler de mevcut.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?