Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’ya Başka Bir Yasak da Amerika’dan Geldi

Amerika‘nın Savunma Bakanlığı binası ya da daha çok bilinen adıyla Pentagon geçtiğimiz saatlerde aldığı karar neticesinde güvenlik endişeleri nedeniyle resmen Pokemon GO oyununun oynanmasını yasak hale getirdi.

Pokemon GO’ya Başka Bir Yasak

Pentagon sözcüsü tarafından aktarılan kaynakta özellikle Pentagon‘nun Savunma Bakanlığı tesislerinde oyunun oynanmasına yasak getirildi. Buna neden olaraksa uygulamanın yabancı casusluğa olanak yaratma endişesi gösterildi.

Pokemon GO‘nun çalışabilmesi için mobil cihazların etrafındaki alanların haritalandırılması gerekiyor ve bunun için GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi) uydu ağı kullanılıyor. Pentagon güvenlik yetkilileri ise oyun çalışırken aktarılan verilerin gizli belgelerin saklandığı odalar ve diğer hassas tesislerle ilgili nokta atışı isabette konum bilgileri göndermesinden endişe duymuş.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

Aynı zamanda oyunun gizli belgelere erişimi olan Pentagon yetkilileri hakkında kişisel bilgiler sağlayabileceğinden bunun siber saldırılar ve casusluk denemelerine yol açabileceğinden kaygılanılmış.

Pokemon geçtiğimiz ay ilk kez yayınlandığında birçok aktiviteye ev sahipliği yapan ve insanları o alana toplayan gym‘lerden bir tanesi Pentagon‘dan erişilebilir durumdaydı. Ancak daha sonrasında sessizce haritadan kaldırıldı.

Ünlü Amerikan gazetesi The Wall Street Journal 13 Temmuz’da yaptığı haberinde oyunu iPhone‘larından indiren ve Google hesaplarını kullanarak giriş yapan kullanıcıların kendileri hakkında çok büyük miktarda kişisel veriyi ele verdiklerinden söz etmişti. Bu haberin ardından yayınlanan bir yazılım güncellemesi de oyunun geliştiricisi Niantic’in toplayabileceği veri miktarını düzenlemişti.

Pokemon GO'ya Başka Bir Yasak