Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda WhatsApp Bildirimlerini Sesli Okuma

WhatsApp’ın eksikliklerini gidermeye ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Şimdiki yazımız Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma işlemini konu alıyor. Elbette bu mümkün. Kullandığımız akıllı telefonların doğasında zaten verilen metni okuma özelliği bulunuyor ancak biz bunu çoğu zaman kullanmıyoruz. Oysaki WhatsApp için düşünüldüğünde ortaya oldukça faydalı bir kullanım çıkmış oluyor. Sürüş anında veya yemek pişirirken böylece mesajlarınızı ekrana bakarak okumak yerine, akıllı telefonunuza hiç dokunmadan dinleyebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Gerçekten kulağınıza hoş gelecek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ocelot.notifyier&hl=tr

Ücretsiz ve reklamsız olan Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma uygulamasının yaptığı iş aslında basit. Akıllı telefonuza gelen bildirimleri kulaklık takılıyken sesli olarak okuyabiliyor. Sesli olarak yani doğrudan hoparlörden okuyacak şekilde de ayarlama şansınız var. Ek olarak uygulama ilk kurulduğunda tüm bildirimleri size sesli okuyacak şekilde çalışıyor. Upuzun bir e-posta gibi kabuslarda uygulamayı devre dışı bırakarak sadece WhatsApp’ı tanımlayabilirsiniz. Her şey oldukça basit.

Android: WhatsApp Bildirimlerini Sesli Okuma

Uygulamanın kurulumu ve kullanımı oldukça basit. En önemli yön ise uygulamanın arayüzünün Türkçe desteği sunmamasına rağmen Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma sırasında Türkçe dilinin seçilebilmesi. Yani tüm yazışmalarınız güzel bir telaffuz ile size sunuluyor. Her şey kolay anlaşılıyor. Ana ekranı açarak ve uygulamanın simgesine basarak çalıştırma ve devre dışı bırakma işlemlerini yapabilirsiniz.

Android WhatsApp Bildirimlerini Sesli Okuma (1)

Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma uygulaması söylediğimiz gibi sadece WhatsApp için çalışmıyor. Tüm sistem bildirimlerini sesli ve Türkçe olarak okuma şansı var. Elbette Google bu noktada farklı dillere de destek sunduğu için akıllı telefonunuzu İngilizce olarak kullansanız bile sıkıntı olmuyor. Fakat Türkçe ve İngilizce yazışmaların ayrıştırılma şansı yok. Tek bir dil üzerinden okuma yapılabiliyor.

Android WhatsApp Bildirimlerini Sesli Okuma (2)

Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma uygulamasında Ayarlar kısmından da açma kapama yapılabiliyor. İkinci seçenekte ise sadece kulaklık ve Bluetooth bağlantısı sırasında aktifleşecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Aksi halde tüm bildirimler hoparlörden yüksek sesle okunuyor. Üçüncü seçenek olan During media playback ise müzik dinleme ve video izleme sırasında gelen bildirimleri okumayı sağlıyor. Ayrıca gelen arama bilgisini, sessiz ve titreşim modlarında bile okuyacak şekilde ayarlamalar yapabiliyorsunuz.

Android WhatsApp Bildirimlerini Sesli Okuma (3)

Preferred apps kısmı önemli. Buradan uygulamanın hangi uygulama bildirimlerini Türkçe olarak okuyabileceğini seçebiliyoruz. Dediğimiz gibi normalde tüm bildirimler okunuyor. Bu can sıkıcı olabilir. Sadece sizin için önemli olanları seçin. Speech settings ise konuşma dili ile ilgili ayarları içeriyor. Android’de WhatsApp bildirimlerini sesli okuma uygulaması gerçekten başarılı. Seveceğinize inanıyoruz. Root gerektirmiyor, reklam içermiyor.

İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek