Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’da Ban Nasıl Anlaşılır?

Pokemon GO‘dan ban’lenme konusunda oyuncuların kafasını karıştıran birçok farklı şey var. Özellikle oyunun geçici yasaklama “soft-ban” ve kalıcı yasaklama yani “perma-ban” konusunda almış olduğu tutumlar bugüne kadar gördüğümüz çoğu oyundan farklı. Şimdi Pokemon GO’da ban hakkında bilmeniz gerekenleri belirtelim.

Pokemon GO’da Ban

Geliştirici Niantic’in özellikle GPS bağlantısını şaşırtarak oyunda bir nevi “hack” kullanan oyunculara karşı soft-ban uyguladığı bir süredir biliniyor. Bu her ne kadar oynanışı değiştiren ciddi bir problem olsa da GPS’in yapısından ötürü bunun önüne geçmek mümkün değil. Bugüne kadar sayısız oyuncu sadece GPS konumunu şaşırtarak soft-ban aldılar. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Eğer oyunda normal bir şekilde etkileşime girebileceğiniz nesneler (Pokestop, gym vs.) artık size çalışmıyor gibi görünüyorsa bu büyük ihtimalle soft-ban ile yasaklanmış olmanızdan kaynaklıdır. Buna Pokestop seçildiğinde animasyonunun oynaması ancak hiçbir şey olmayıp mavi kalması ya da Pokemon’a fırlatılan Poke topunun isabet etse dahi hiçbir şey olmuyor gibi görünmesi de dahil. Bunun ayrıca GPS’in istenmeden kapandığı durumlarda da gerçekleşen bir şey olduğunu belirtelim.

Pokemon GO'da Ban
Kalıcı ban alan biri bu mesajı görebilir.

Soft-ban kısacası GPS hack‘i kullanılırken çok hızlı konum değiştirildiğinde ya da birim zamanda çok uzun mesafe atlandığında alınan bir şey ve oyunla olan etkileşimi tümüyle bozuyor. İyi haberse soft-ban yasaklarının geçici olması. Soft-ban birkaç dakikadan birkaç saati bulabilir. Çoğu zaman 24 saatten uzun olmaz. Ancak Niantic‘in yaptığı son açıklamalara bakılırsa firma daha önceleri soft-ban uyguladığı bazı yasakları artık kalıcı yapmaya hazırlanıyor. Bunlara konum şaşırtma, emülator kullanma ya da üçüncü parti yazılımlarla Pokemon GO dosyalarına erişme gibi şeyler dahil olacak.

Pokemon GO’da perma-ban yani kalıcı yasaklanma pek sık görülen bir şey değil. Oyuncular kalıcı olarak yasaklandıklarında hesaplarının kayıtlı olduğu e-posta adresine Niantic tarafından durumu açıklayan bir posta gönderiliyor. Kalıcı olarak yasaklanan birinin yapabileceği tek şey yeni bir hesap açarak oynamaya devam etmek ancak önceki hesabından kalan Pokemon‘lara erişmesi mümkün olmayacak.

Pokemon GO‘da ban konusunda bilmeniz gerekenler bunlar. Bahsettiğimiz gibi Niantic yakında kalıcı ban’leri daha sık uygulamaya başlayacak. O nedenle üçüncü parti uygulama ve yazılımları kullanırken tekrar düşünmenizde yarar var.

Pokemon GO'da Ban