Kategoriler
Rehberler

Android ile Wi-Fi’ı İzinsiz Kullananları Engellemek

Android cihazınızdaki Wi-Fi bağlantısının yavaş çalışmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunların büyük bir kısmı servis sağlayıcısı ile yapılan bir görüşmenin ya da basitçe modemin baştan başlatılmasının ardından düzelir. Eğer yavaşlama çözülemiyorsa bunun ağınıza izinsiz bağlı olan bir başka cihazdan kaynaklanma ihtimali de var. Peki, Android cihazınızı kullanarak bunu nasıl tespit edebilir ve engelleyebilirsiniz?

Wi-Fi’ı İzinsiz Kullananları Engellemek

Evinizdeki ya da işyeri gibi diğer başka bir yerdeki Wi-Fi ağında bu kontrolü yapabilmek için önce o ağa bağlı olmanız gerekiyor. Android cihazınızla ağa bağlandıktan sonra aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Fing uygulamasını Google Play Store’dan ücretsiz yükleyin.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.overlook.android.fing&hl=en_GB

Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırın. Ana ekranda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının adını bulacaksınız. Fing logosunun sağında yer alan “yenileme” tuşuna basarsanız o ağa bağlı olan diğer tüm cihazların bir listesini görebilirsiniz.

Ağın yoğunluğuna göre listenin yüklenmesi biraz zaman alabilir. Sağ taraflarında isimleri ile listenen cihazların bir akıllı telefon mu yoksa kişisel bilgisayar mı olduğunu yanlarındaki simgeden anlayabilirsiniz.

Şüpheli bulduğunuz bir tanesinin üzerine dokunarak sonraki ekrandan çeşitli bilgileri karşınıza getirebilirsiniz. Bunlardan biri de o ağı engellemede kullanabileceğiniz MAC adresi olacak. MAC adresleri bir nevi kimlik gibidir ve her cihazın kendine has bir tane MAC adresi olur. Bunları “xx:xx:xx:xx:xx:xx” şeklinde görebilirsiniz.

Wi-Fi'ı İzinsiz Kullananları Engellemek

Bu bilginin yanında Log, Trace route ve Wake on LAN gibi uygulamanın sunduğu diğer başka seçenekler de var. Log fonksiyonunu kullanarak o cihazın ağa ne zaman bağlanıp ne zaman ayrıldığını yanlarında birer saat damgası ile görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Listede yabancı olduğuna emin olduğunuz bir cihaz varsa, ağa erişmesini engellemek için önce MAC adresini bir kenara not edin. Ardından aynı ağa bağlı olan başka bir cihazdan (bilgisayar tavsiye edilir) tarayıcı adresine modeminizin IP adresini girerek enter’layın (IP adresleri genelde 192.168.1.1 ya da 1.2 şeklinde olur). IP adresini öğrenmek kolaydır. Bunun için Google araması yapabilirsiniz.

Modem arayüzüne bağlandığınızda Güvenlik menüsüne geçin ve ardından MAC Filtreleme‘ye tıklayın. Sonraki ekranda MAC Adresi kısmına engellemek istediğiniz cihazın MAC adresini girin (yanına bir isim de yazabilirsiniz). Sonrasında ise MAC Adres Filtreleme ya da MAC Filtreleme Modu başlıklarının yanındaki kutucuğu işaretleyin (aktif hale getirin). Son olarak ayarları uygula dedikten sonra işlem tamamlanır.

Hazır modem ekranında iken buradan Wi-Fi ağınızın şifresini değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Zira modem şifreniz ele geçirilmişse ya da tahmin edilmesi kolaysa farklı bir şifre tanımlayarak ileride aynı şeylerin yaşanmasını önleyebilirsiniz.