Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10’da Mesajlar’a Eklentiler Kurmak

Apple iOS 10‘un yayınlanmasıyla birlikte geliştiricilerin iMessage ya da bildiğimiz adıyla Mesajlar uygulamasına eklenti hazırlamalarının önünü açtı. Bu artık iMessage’ın hiç olmadığı kadar özelleştirilmesine ve farklı fonksiyonlar kazandırılmasına olanak veriyor. Kullanıcılar Mesajlar uygulamasından çıkmadan web sayfalarını görüntüleyebiliyor, stilli yazılar kullanabiliyor, Evernote gibi eklentilerle aldıkları mesajları anında notlara çevirebiliyor ya da çok daha fazlasını yapabiliyorlar.

iPhone, iPad ve iPod touch'ınızda iMessage uygulamalarını kullanma ...

Mesajlar’a Eklentiler Kurmak

iOS 10 geçtiğimiz saatlerde Türkiye‘deki tüm cihazlar için indirilmeye sunuldu. Yeni işletim sistemini kullanmaya başlayanlar Mesajlar uygulamasının değiştini de farkedecekler. Zira geliştiriciler bir süredir Mesajlar uygulamasına eklenti hazırlamakla meşgullerdi ve artık bunların bir kısmı kullanılmaya hazır durumda. Bu eklentiler tıpkı uygulamalar gibi App Store benzeri bir sayfa üzerinden kuruluyor. Varsayılan olarak Mesajlar uygulamasının içinde birkaç farklı stil ve efekt var. Ancak daha fazlasını bulmak isterseniz ekranın alt kısmındaki App Store simgesine basarak işe başlayabilirsiniz.

Mesajlar'a Eklentiler Kurmak
  • App Store simgesini kullandığınızda yüklü eklentilerinizin görüntülendiği bir pencere açılacak. Buradan sol alt köşedeki dört nokta biçimli butona dokunun.
  • Ardından ise Store yazılı + simgesine basarak daha fazlasını bulabileceğiniz uygulama mağazasına gidebilirsiniz.
  • Mağaza ekranında çok çeşitli uygulamalar bulunabiliyor. Alınan mesajı otomatik olarak başka bir dile çeviren Lingvo Live’dan küçük uzay oyunu Star Walk’a kadar birçok örnek mevcut.
Mesajlar'a Eklentiler Kurmak

Eklenti ekranında yalnızca Mesajlar uygulamasıyla uyumlu olanlar gösteriliyor. Yani burada karşınıza çıkan tüm uygulamalar Mesajlar’a özel olarak geliştirilmiş uygulamalar olacak. Bu uygulamaların ayrı olarak App Store’da listelenmediklerini de belirtelim.

Mesajlar'a Eklentiler Kurmak