Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Spotlight Arama Geçmişini Kapatmak

Spotlight uzun bir sürenin ardından bir kez daha iOS 10 ile ana sayfada kendine ayrılmış özel bir ekrana sahip oldu. iOS 8‘de Spotlight ya ana ekranı aşağı kaydırarak ya da bir uygulamanın içerisinden erişiliyordu. Ancak Spotlight iOS 8’den önce de bu sistemin bir parçasıydı ve yeni işletim sistemi ile en büyük dikkati toplayan alanlardan biri olmuş.

Spotlight Arama Geçmişini Kapatmak

iOS 10 eski özel ekranına geri kavuştu demiştik. Bunun yanı sıra bazı yeni özelliklere de sahip oldu. Bunların en önemlilerinden biri Spotlight‘ın kullanıcının daha önce yapmış olduğu aramaları saklayarak gerektiğinde tekrar sunması özelliği olmuş. Kullanıcı her seferinde arama barına dokunduğunda bu geçmiş aramalar karşısına çıkartılıyor. Aynı şeyi aramanız gerektiği durumlarda faydalı olabilecek bir özellik. Ancak bunu rahatsız edici buluyor ya da herhangi bir sebepten ötürü devre dışı bırakmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımları sizler için aşağıda sıraladık.

spotlight araması
  • Spotlight arama geçmişini kapatmak için önce ana ekrandan Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Ardından listenin aşağısında bulunan Genel başlığına dokunarak sonraki ekrana geçin.
  • Burada en yukarıya konumlandırılmış Spotlight Araması başlığını göreceksiniz.
  • Spotlight Araması’na dokunduktan sonra üstte bulunan Siri Önerileri özelliğini kapalı hale getirin.
İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Bunu yaptıktan sonra artık Spotlight size daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz aramaların bir geçmişini sunmayacak. Bu özelliği kapatmanın aynı zamanda Spotlight aramasının altında çıkan Uygulama Önerileri ekranını da devre dışı bırakacağını belirtelim. Ancak bunun ne yazık ki diğer başka bir yolu bulunmuyor.

siri önerileri

Apple‘ın arama geçmişini her iki özelliği de devre dışı bırakacak şekilde tasarlanması kötü olmuş. Arama özelliği bundan önce yalnızca daha önce girmiş olduğunuz bazı kelimeleri hatırlayabiliyordu. O nedenle daha gelişmiş bir fonksiyonun neden eklenmesi gerektiği anlaşılabiliyor. Spotlight arama geçmişini kapatmak konusunda bilinmesi gerekenler şimdilik bunlardı. Konu hakkında daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum adresini ziyaret etmeyi unutmayın.