Kategoriler
Rehberler

Android 7.0 Nougat’ta Çoklu Uygulama Kullanımı

Android 7.0 Nougat’ta Çoklu Uygulama Kullanımı imkanı var. Resmi özellikler listesinde de yer alan ve daha önce Samsung, LG gibi üreticilerin yazılım özelleştirmesi olarak sunduğu, ekranın ikiye bölünerek aynı anda iki uygulamanın çalıştırılabilmesi söz konusu. Bunun dışında Android Nougat’ın final öncesindeki sürümlerinde farklı bir çoklu uygulama kullanımı işlevi mevcuttu. “Freeform window mode” olarak adlandırılan bu özellik sayesinde birden fazla uygulamayı yüzen pencereler formunda, ekranda yeniden boyutlandırarak tıpkı Windows masaüstü arayüzündeki yazılımlar gibi çalıştırmak mümkündü. Bu özelliğin Android 7.0 Nougat final versiyonunda ortadan kalktığını gözlemledik. Ancak burada anlatacağımız aşamaları izleyerek bu özelliği kısmen de olsa elde edebiliyorsunuz. Android 7.0 Nougat’ta Çoklu Uygulama Kullanımı için yapmanız gerekenlere bakalım.

Android 7.0 Nougat’ta Çoklu Uygulama Kullanımı

 • Öncelikle Geliştirici Seçenekleri‘ni etkinleştirmelisiniz. “Settings > About phone” (Ayarlar – Telefon Hakkında) menüsüne gidin, “Build number” (Sürüm Numarası) seçeneğine yedi defa arka arkaya dokunun. “Settings” (Ayarlar) menüsünde “Developer options” (Geliştirici Seçenekleri) menüsü belirecektir. Buradan “Force activities to be resizable” seçeneğini etkinleştirmelisiniz.
 • Daha sonra akıllı telefonu yeniden başlatın. Google Play uygulama mağazasına erişin ve Taskbar uygulamasını yükleyin.
 • Taskbar
  Taskbar
  Developer: Braden Farmer
  Price: Free
 • Taskbar uygulamasını açın, arayüzde aşağı doğru kaydırma yapın ve “Freeform window support” seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol edin, değilse etkinleştirin.
 • Arayüzde üst kısma kaydırma yapın, sağ üstteki anahtara dokunarak Taskbar uygulamasının etkinleşmesini sağlayın. Sol alt kısımda bir simge belirecek, buna dokunmamalısınız.
 • Şimdi cihazda arka planda çalışmakta olan tüm uygulamaları sonlandırın.
 • Artık sol alt kısımda yer alan uygulama tepsisi butonuna dokunabilirsiniz. Burada kurulu uygulamaların bulunduğu bir liste açılacak.

ÖNEMLİ NOT: Sol altta beliren yeni simgeye dokunmadan önce ana ekranınızdaki simgeleri kaldırın ve ana ekranda yalnızca duvar kağıdı görünsün. Bunu yapamıyorsanız ikona çok defa dokunun, bu yöntem genellikle işe yarıyor. Alternatif olarak eğer çok defa dokunmanız gerekiyorsa bu metodun son uygulamalar menüsünde ana ekrana kıyasla daha iyi çalıştığını gördük. Yani Taskbar’ı açtığınızda arka planda ikonlar hala görünüyorsa Taskbar’ı kapatmadan son uygulamalar arayüzünü açın, uygulama tepsisi simgesine bir ya da iki defa dokunun. Bu işlemin sorunsuzca işe yaraması gerekiyor.

Android 7.0 Nougat'ta Çoklu Uygulama Kullanımı 1

Ana ekranınız mümkünse sağdaki gibi değil soldaki gibi ikon yer almadan, yalnızca duvar kağıdı görünecek şekilde olmalı.

Artık listeden dilediğiniz uygulamaları seçerek yüzen ve yeniden boyutlandırılabilen pencereler formunda çalıştırabileceksiniz. Resmi YouTube uygulamasından müzik dinlerken haberleri okuyabilecek; selfie çekerken arkadaşlarınızla mesajlaşabileceksiniz.

Android 7.0 Nougat'ta Çoklu Uygulama Kullanımı 2

Bu özelliğin Android 7.0 Nougat işletim sisteminde resmi olarak sunulmadığını ve çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici