Kategoriler
Rehberler

Android Nougat’ta Varsayılan Uygulamaları Değiştirmek

Android Nougat’ta varsayılan uygulamaları değiştirmek ve görüntülemek oldukça kolay. Varsayılan uygulamalar kullanıcılar için her platformda önem teşkil ediyor. Üreticiler genellikle cihazlara yükledikleri kendi araçlarını ya da anlaşmalar çerçevesinde dahil ettikleri üçüncü parti bazı araçları varsayılan olarak atayabiliyor. Özellikle deneyimli kullanıcılar bu uygulamalardan hoşlanmıyor ve yola favori uygulamaları ile devam etmek istiyor.

Android işletim sistemi geride bıraktığımız süreçte maalesef varsyılan uygulamaların yönetimi için merkezi bir araca sahip değildi. Bunun yerine birden fazla sayıda uygulamanın açabildiği bir dosyayı seçtiğinizde sizden hangi uygulamayı tercih etmek istediğiniz soruluyordu. Bu soruya yalnızca bir defalık yanıt verebildiğiniz gibi “Her zaman” seçeneğini kullanarak bir uygulamayı o dosya türü için varsayılan olarak atayabiliyordunuz. Bu noktada yanlış dokunma nedeniyle bazen istemeden varsayılan uygulama belirlemek söz konusu olabiliyordu ve bu durumu değiştirmek için “Ayarlar” – “Uygulamalar” menüsünde detaylara inmek gerekiyordu. Android Nougat versiyonunda ise işler biraz daha pratik hale gelmiş durumda. Dilerseniz Android Nougat’ta varsayılan uygulamaları değiştirmek için yapmanız gerekenlere göz atalım.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Android Nougat’ta Varsayılan Uygulamaları Değiştirmek

Android Nougat'ta Varsayılan Uygulamaları Değiştirmek 1

Android 7.0 Nougat işletim sisteminde varsayılan uygulamaları görüntülemek için “Settings” – “Apps” (Ayarlar – Uygulamalar) yolunu izleyin. Üst kısımda yer alan küçük “Settings” (Ayarlar) butonuna dokunun. Karşınıza gelen ekranda hemen her türlü eylem için sistemin tercih ettiği varsayılan uygulamaları göreceksiniz. Bunlara varsayılan SMS uygulaması, web tarayıcısı hatta telefon etme aracı da dahil.

Herhangi bir eylem için varsayılan uygulamayı değiştirmek istiyorsanız ilgili seçeneğe dokunun. Karşınıza o eylem için tercih edebileceğiniz uygulamalar kısaca listelenecektir, yeni varsayılan uygulamayı atamak için üzerine basitçe dokunmanız yeterli olacaktır. Belirli internet sitesi bağlantılarının spesifik bir uygulama ile açılmasını istiyorsanız (örneğin Amazon linklerinin web tarayıcısı yerine resmi uygulama ile açılmasını sağlamak gibi) “Opening Links” seçeneğini kullanabilirsiniz. Son olarak “App permissions” sekmesinden uygulamaların konum ya da mikrofon gibi hangi özelliklere / bileşenlere erişim sağladığını öğrenebilirsiniz.