Kategoriler
Rehberler

Remix OS 3.0 ile Bilgisayara Android Yükleyin

Jide Technology Corporation’ın geliştirdiği Remix OS ile bilgisayara Android yüklemek mümkün hale geliyor. Firmanın son olarak yayınladığı Remix OS 3.0 Android’i hemen her türlü bilgisayara yükleme fırsatı sağlamakta. Tıpkı Linux dağıtımları gibi Remix yavaş veya eski donanımlarda da sorunsuzca çalışıyor. Özellikle bir kenarda artık kullanmadığınız eski bir bilgisayarınız varsa ona Android kurulumu yaparak sistemi hayata döndürebilirsiniz. Dilerseniz bilgisayara Android yüklemek için yapmanız gerekenlere değinelim.

Bilgisayara Android Yüklemek

Donanım ve Yazılım Gereksinimleri

Jide en azından bu donanımsal özelliklere sahip olan bilgisayarlara kurulum yapılmasını tavsiye ediyor.

  • 2.0 GHz çift çekirdekli işlemci
  • 2 GB RAM
  • 8 GB depolama alanı

Remix OS’i daha zayıf bir sistemde de çalıştırabilirsiniz ancak performans düşüşü yaşamanız olası. Denediğimiz 1 GHz AMD Kabini işlemcili bilgisayarda birçok uygulamanın akıcı çalışabildiğini gördük. Şu şekilde bir bilgisayardan söz ediyoruz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 1

Tıpkı tüm mobil işletim sistemleri gibi Google Maps’i kullanabilir, medya yürütme ve müzik akışı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Android uygulamalarının büyük bir kısmı Remix ile kullanılabiliyor.

Remix OS’in 32-bit ve 64-bit versiyonları var. İndirmeye geçmeden önce hangi versiyona ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu konuda pek fikriniz yoksa 32-bit versiyonun hemen her sistemde sorunsuz çalıştığını unutmayın. İndirme işlemini torrent üzerinden ya da bu bağlantıdan gerçekleştirebilirsiniz. Kuruluma geçmeden önce şu yazılım ve donanımları temin etmeniz gerekecek.

  • Remix OS 3.0 32-bit (İndir) veya 64-bit (İndir) (Bu pakette Remix OS’i flash belleğe yüklemeye yarayan bir araç da bulunmakta)
  • UNetbootin (İndir, opsiyonel)
  • GParted (İndir, opsiyonel)
  • Remix OS’i indirmek için torrent istemcisi (opsiyonel)
  • En az 8 GB kapasiteli formatlanmış bir USB bellek
  • En az 512 MB kapasiteli formatlanmış ikinci bir USB bellek ya da CD / DVD
  • Remix OS kurulumu yapılacak bir bilgisayar
İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir? (2022)

GParted’ı USB Bellek veya CD / DVD’ye İmajlamak (Opsiyonel)

GParted ile disk sürücüleri yeniden bölümlendirilebiliyor. Tabii bu süreçte diskteki verileri kaybediyorsunuz. GParted Remix OS kurulumu için şart değil ancak kurulumunu kolaylaştırıyor. Eğer kurulum yapılacak diskte formatlama ya da bölümlendirme sürecinde sıkıntı çıkarsa Remix OS kurulumu gerçekleşmeyecektir.

GParted’ı USB belleğe yüklemek için bilgisayarınıza en azından 512 MB kapasiteli bir USB bellek ya da boş bir CD / DVD bağlayın ve UNetbootin‘i çalıştırın. Bu dosya Remix OS ile birlikte yer alacaktır. Öncelikle sıkıştırılmış paketi genişletin. UNetbootin yüklendikten sonra arayüzdeki “Diskimage” butonuna tıklayın. Ardından sağ alt bölümde yer alan üç noktalı butona tıklayın ve GParted’ın imaj dosyasını seçin. (Arşivden çıkardığınız dosyalar arasındaki ISO dosyası) Ardından sol alttaki “Type” bölümünden USB belleği seçin ve “OK” butonunu kullanın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 2

Remix OS 3.0’ı USB Bellek veya CD / DVD’ye İmajlamak

Tıpkı GParted imajını kaydettiğiniz gibi Jide’ın modifiye edilmiş UNetboointo versiyonu ile Remix OS’in ISO dosyasını boot edilebilir şekilde imajlayın. Dosya Remix OS ile aynı paket içinde ve “Remix_OS_for_PC_Installation_Tool” adını taşıyor. Yukarıdaki aşamaları benzer şekilde takip edebilirsiniz. GParted ve Remix OS imajlama sürecindeki tek farklılık Remix OS kurulumunda en az 8 GB kapasiteli bir USB belleğe ihtiyaç duyulması.

Dosyayı ve programı arşivden çıkardıktan sonra programı çalıştırın ve “Browse” butonunu kullanın. Ardından “Type” bölümünden USB belleği seçin. Hemen yan kutucuktan doğru flash belleği seçtikten sonra “OK” butonunu kullanın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 3

Jide firması UNetbootin yazılımının biraz değiştirilmiş versiyonunu internet sitesinden indirilebilen paket içerisinde sunuyor. Remix OS’i boot edilebilir şekilde flash belleğe imajlamak için bu araçtan faydalanıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Hedef Sürücüyü GParted İle Temizlemek (Opsiyonel)

GParted ve Remix OS’i boot edilebilir şekilde hazırladıktan sonra GParted içeren diski bilgisayara bağlayın ve bilgisayarınızı çalıştırın. BIOS ekranı belirdiğinde boot menüsüne erişmek için F2, Del, F10, F11 ya da F12 tuşuna basmanız gerekecek. Bu anakarta bağlı olarak farklılık gösterebiliyor, anakartın kullanım kılavuzundan bilgi alabilir ya da basit bir web aramasıyla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir süre bekledikten sonra GParted iki farklı seçeneği karşınıza getirecek. Öncelikle “Configuring console-data” menüsünde Enter tuşunu kullanın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 4

Ardından klavye seçimini gerçekleştirin ve Enter tuşunu kullanın. ABD İngilizce klavyesi için 33, Türkçe klavye için 31 girebilirsiniz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 5

Yükleme ekranının ardından GParted arayüzü karşınıza gelecektir. Şu ekranı görüyor olmalısınız.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 6

Diskte herhangi bir bölüm görüyorsanız silmeniz gerekecek. Disk bölümüne sağ tıklayıp “Delete” seçeneğini kullanın. Ardından yazılım arayüzündeki “Apply” butonuna tıklayın. Birden fazla sabit diskiniz varsa doğru disk üzerinde işlem gerçekleştirdiğinizden emin olun, yoksa tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 7

Diski temizledikten sonra bir disk bölümüne (partisyon) ihtiyacınız olacak. Ekranın üst kısmında yer alan “Device” menüsünden “Create Partition Table” seçeneğine tıklayın. “Apply” butonunu kullanın. Diskte yeni partisyon oluşturulacaktır. Verilerinizin kaybolacağı uyarısını alacaksınız. “Apply” seçeneğine tıklayın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 8

“Partition” menüsündeki “New” seçeneğine gidin. “Apply” seçeneğini kullanın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 9

Sonraki menüde disk bölümünün boyutunu belirlemeniz gerekecek. Varsayılan boyut ve dosya sistemi (EXT4) harika, değiştirmeyin. “Add” butonuna tıklayın. Diskinizi Remix OS kurulumu için hazırlamış oldunuz. Artık GParted’tan çıkış yapabilirsiniz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 10

Remix OS’i Sabit Diske Yüklemek

Bilgisayara Android yüklemek isterken dikkatli olmanız gereken aşamalar bu noktada. Öncelikle Remix OS ISO dosyasını flash’ladığınız USB belleği bilgisayara bağlayıp Boot menüsünde ilk sıraya almalısınız. Ardından karşınıza gelen ekranda “Resident mode” u seçip E‘ye basın.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 11

Bir dizi Linux komutu göreceksiniz. Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak “DATA = USB_DRIVE_1” bölümüne gidin ve bunu “INSTALL=2” ile değiştirin. Ekran değişimi yapmadan önce bu şekilde…

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 12

Değişimden sonra ise bu şekilde görünmeli.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 13

F10 tuşuna basın. Kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulum aşaması 30 dakika kadar zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Google Play Kurulumu

Remix 3.0 varsayılan olarak Google Play içeriyor ama aktivasyon gerekiyor. İnternet erişimi yoksa bunu yapamıyorsunuz. Neyse ki Remix’te Linux çekirdeğinin desteklediği tüm sürücüler yer alıyor.

Bu işlem oldukça kolay, Remix OS masaüstünde yer alan “Play activator” simgesine çift tıklayın. Bir sihirbaz karşınıza çıkacak, aşamaları izleyerek aktivasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 14

Remix OS 3.0 Yenilikleri

Remix OS 2.0 ve Remix OS 3.0 versiyonları arasında önemli farklılıklar bulunmakta. Öncelikle Remix OS 3.0 Android Marshmallow işletim sistemini temel alıyor yani bu versiyonun uygulama izinleri, gelişmiş kopyala – yapıştır özellikleri, daha iyi çeviri yeteneği, pil ömrü iyileştirmeleri gibi getirilerine ev sahipliği yapıyor. Google Play içerdiği için bilgisayarınıza çok sayıda uygulama yükleyebiliyorsunuz.

Remix OS 3.0 Bilgisayara Android Yüklemek 15

Bilgisayarıma Remix OS 3.0 Yüklemeli miyim?

Eğer eski bir bilgisayarınız varsa cevabımız evet, eski bilgisayara Android yüklemek oldukça mantıklı. Remix OS 3.0 tatmin edici bir Android deneyimi sunuyor. Tıpkı önceki versiyonlarda olduğu gibi Remix OS 3.0 beraberinde harika uygulamalar ve sistem uyumluluğu sağlıyor. Birçok x86 sistem ARM kodları ve x86 arasındaki farklılıklar nedeniyle bazı Android uygulamalarını çalıştıramıyor fakat Remix ARM emulasyonu metodunu kullandığı için bu kısıtlamayı aşabiliyor.

Gördüğünüz gibi Remix OS 3.0 ile bilgisayara Android yüklemek zor değil. Farklı rehberlerle yine karşınızda olacağız.