Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: YouTube’da Mobil Veri Kullanımını Azaltma

Eğer internet kullanımınızı analiz eden yardımcı bir uygulamaya sahipseniz YouTube’un kotanızı tüketme konusunda liderlik koltuğunda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle 4.5G’ye geçişle birlikte hemen dolan video yükleme çubukları kesinlikle kullanıcıların başına bela açacak türden. Birkaç dakikalık HD videolar için 45 MB – 75 MB değerleri kabul edilebilir. Fakat bir saatlik konseri az biraz izlemek için fark etmeden bir anda 800 MB – 900 MB’ı indirmeniz mahvolmanıza neden olabilir. Bu sefer Android’de YouTube’da mobil veri kullanımını azaltma işlemine dair küçük bir püf noktasına değineceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Android: YouTube’da Mobil Veri Kullanımını Azaltma

Android’de YouTube’da mobil veri kullanımını azaltma işlemi için öncelikle YouTube uygulamasını açıp küçük bir ayar yapmamız gerekiyor. Yapacağımız ayar sayesinde HD çözünürlükteki videolar sadece ve sadece kablosuz ağ bağlantısı aktifken çalışacak. Mobil şebekeye bağlı olunan durumlarda ise videoların HD olmayan ve yine kaliteli olan sürümleri karşımıza getirilecek. Eğer zaten akıllı telefonunuzun ekranı 1920 x 1080 pikselden düşükse mutlaka ve mutlaka bu ayarı yapın. HD videolar bu çözünürlükten daha düşük ekrana sahip akıllı telefonlarda size ek bant genişliği tüketiminden fazlasını sunmayacaktır.

Android YouTube'da Mobil Veri Kullanımını Azaltma (1)

Android’de YouTube’da mobil veri kullanımını azaltma için ilk olarak YouTube uygulamasını açıyoruz. Sağ üst taraftaki menüden Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz.

Android YouTube'da Mobil Veri Kullanımını Azaltma (2)

Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonra Android’de YouTube’da mobil veri kullanımını azaltma için Genel seçeneğine giriş yapıyoruz.

Android YouTube'da Mobil Veri Kullanımını Azaltma (3)

Android’de YouTube’da mobil veri kullanımını azaltma için yapmamız gereken son adım, ilk seçenek olan Mobil veri kullanımını sınırla seçeneğini açmak olacaktır. Böylece internet bağlantınızın mobil hattınız üzerinden sağlandığı durumlarda YouTube videoları internet kotanızdan daha az tüketim yapacak. Ek olarak Otomatik oynat seçeneğini kapamak da farklı senaryolar için faydalı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Daha kolay bir uyku için en iyi YouTube kanalları