Kategoriler
Rehberler

Android Telefonla Kendi El Yazınızdan Klavye Yapın

Bildiğiniz gibi Android akıllı telefonlarda istediğiniz bir yazı tipini kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Genelde hazır olan yazı tipi seçenekleri tercih ediliyor ancak bu kez yapılmayanı yaparak size Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı tekniğini sunuyoruz. Kesinlikle çok zor bir işlem değil. Root vb. gibi yöntemlere de ihtiyaç yok. Önce kendi el yazımızı bir yazı tipi haline getireceğiz ve sonrasında da akıllı telefonumuza bir yazı tipi olarak yükleyeceğiz. Emin olun akıllı telefonunuzu kişiselleştirmek adına belki de en müthiş seçeneklerden biri bu olsa gerek.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

Android: Kendi El Yazınızdan Klavye Yapımı

İlk olarak MyScriptFont.com sayfasına giriyoruz. Burada PDF veya PNG dosyası olarak aşağıdaki şablonu indirmemiz gerekiyor. Şablonu indirdikten sonra A4 kağıdına uygun şekilde yazıcıdan basın. Sonrasında da hizalamaya dikkat ederek ve orta kalınlıkta bir siyah kalem ile boşlukları doldurun. Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı için böylelikle önce kendi yazı tipimizi oluşturuyoruz.

ScriptTemplate

Doldurma işleminden sonra bu belgeyi tarayıcıya koyarak 300 dpi – 600 dpi arasında tarayın. Çevrenizde görebileceğiniz tüm tarayıcılar bu özelliklere sahiptir. Sonrasında da TTF dosyası olarak yazı tipinizi bilgisayarınıza indirin. Akıllı telefonunuzun hafızasında bir klasöre gönderin. Şimdi de akıllı telefondan gerekli ayarlamayı yapacağız. Bunun için herhangi bir yazı tipi değiştirme uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Android'de kendi el yazınızdan klavye yapımı (2)

Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı için iFont uygulamasını tercih ettik. Öncelikle uygulamadan My Font seçeneğine tıklıyoruz. İlk etapta daha önce herhangi bir yazı tipi yüklemesi yapmadığımızdan ekran boş gelecek. Sonrasında elde ettiğimiz yazı tipinin yerini göstereceğiz.

Android'de kendi el yazınızdan klavye yapımı (3)

Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı uygulamasında gördüğünüz gibi kullanabileceğimiz hiçbir yazı tipi yok. Kırmızı renkli click this yazısına basarak yazı tipimizin yerini uygulamaya gösterebiliriz.

Android'de kendi el yazınızdan klavye yapımı (4)

Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı için yazı tipimizi, daha önceden yerleştirdiğimiz klasörü bularak içinden seçiyoruz. Son bir adım daha kaldı. Sonrasında kendi el yazımızı tüm uygulamalarda kullanacağız. Herkes size nasıl yaptığınızı soracak ve bizce bu sırrı kimseye vermeyin. 🙂

Android'de kendi el yazınızdan klavye yapımı (5)

Android’de kendi el yazınızdan klavye yapımı için son olarak büyüklük seçimini yapıyoruz ve kullanıma hazırız. Eğer konu ile ilgili bize sormak istedikleriniz varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşmanız yeterli.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması