Kategoriler
Rehberler

Android ve iPhone: Parsel Sorgulama Uygulaması

Gayrimenkul sektörüne ilgi duyuyorsanız profesyoneller tarafından sıklıkla kullanılan ve TKGM’nün bu alana hizmet eden bir servisinden haberdar olmanız işlerinizi ciddi anlamda kolaylaştırabilir. Konu her ne kadar amacına özel gibi görünse de, hizmet tüm akıllı telefon kullanıcılarının erişebileceği kadar kolay. İlk olarak kısaca Android ve iOS’de parsel sorgulama nedir ve ne işe yarar ona bir değinelim.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tkgm.parselsorgu&hl=tr

Uygulamanın iOS sürümünü ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Şimdi ada ve parselin ne anlama geldiğini anlatarak sözü fazla dolandırmayacağız. Senaryomuz satın almaya niyetlendiğiniz bir arsa üzerine kurulu olsun. Çoğu zaman ilan sitelerindeki haritalarda doğru yerler işaretlenmiyor ve gidip görmek de apayrı zorlukta bir iş. Eğer beğendiğiniz yeri gidip görmeden önce tam olarak bulunduğu bölge ve sınırları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız karşı taraftan İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgilerini edinerek yerin haritadaki tam yerleşimini ve sınırlarını görebiliriz. Tüm bu bilgiler Tapu üzerinde yer almak zorunda ve satıcı kişinin bilmeme şansı yok. Bu yöntem aynı zamanda apartmanların da belediyedeki kayıtlarının sorgulanmasını sağlıyor. Tarla, arsa, mesken, zeytinlik ve dükkan gibi kısacası aklınıza gelebilecek her gayrimenkulü sorgulayabilirsiniz. Deneyimli kişilerin daha iyi bileceği üzere bu işlemler adres üzerinden yürümüyor. Satış aşamaları her zaman ada ve parsel bilgileri üzerine kuruludur ve bunlar kolay kolay değişmez.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Android ve iOS: Parsel Sorgulama

Android ve iOS’de parsel sorgulama için resmi olan uygulamayı indiriyoruz. Uygulamayı açar açmaz karşımıza bir harita getiriliyor. Dünya haritası olarak görünse de ülkemiz sınırlarını kapsayan bir sistem. Sağdaki menüden konum (üstten ikinci) simgesine tıklayarak haritayı kolaylıkla bulunduğumuz bölgeyi gösterecek şekilde ayarlayabiliriz.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (1)

Araçlardan kısaca bahsedelim. En üstteki simge Android ve iOS’de parsel sorgulama yapmak için kullanılıyor. İkinci simge konum bilgisi doğrultusunda haritayı çevrenizdeki detayları gösterecek şekilde kolaylıkla ayarlamanızı sağlıyor. Dünya şeklindeki üçüncü simge ise yukarıdaki bakışa geri dönmeyi sağlıyor. Hemen altındaki i simgesi parsel hakkında bilgi almayı, iki ucu ok olan doğru mesafe ölçmeyi ve son simge de coğrafi katmanları eklemeyi sağlıyor. + ve – ise tahmin edilebileceği gibi harita detaylarını ayarlamakla görevli. Ayrıca parmak hareketleri ile de harita boyunu ayarlayabilirsiniz.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (2)

Android ve iOS’de parsel sorgulama uygulamasında sorgu yapmak için en üst tuşa basıyoruz. Burada sorgulama yapmak için üç seçeneğimiz var. Tapu bilgileri ile sorgulama yapmak için ilk seçenek olan İdari Sorgu’ya tıklıyoruz. Diğer sorgu seçenekleri ise Adres ve Koordinat üzerinden sorgu yapmayı sağlıyor. Buradan harita ve yardıma dair seçeneklere de erişebilirsiniz.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (3)

İdari Sorgu ekranında sizden istenen bazı bilgiler olacak. İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgilerini girip Sorgula diyeceğiz. Tüm bu bilgiler satışı yapılacak yerin tapusu üstünde yer alır. Size bu bilgileri sağlamayan kişilere güvenmemeniz gerektiğini bildirelim. Normalde bu bilgileri inşaat yapılan yerlerin bilgilendirme tabelasında dahi görebilirsiniz. Açık şekilde paylaşılmasında bir sakınca yoktur. Android ve iOS’de parsel sorgulama artık harita üzerinden devam edecek.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (4)

Android ve iOS’de parsel sorgulama uygulamasında artık ilgilendiğimiz yerin bilgileri ve sınırları karşımıza getirildi. Dediğimiz gibi Türkiye sınırları dahilinde her karış toprağın bir ada ve parsel bilgisi bulunmakta. O yüzden bu bilgilerin elde olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. İlgili yere tıklayarak hakkında daha da fazla bilgiyi elde edebilirsiniz.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (5)

Android ve iOS’de parsel sorgulama uygulamasında gördüğünüz gibi daha fazla detay karşımıza getirilmeye başlandı. Tam olarak mevkii, niteliği ve metrekaresi görülebiliyor. Ayrıca pafta bilgisi de gelmeye başlandı. Ek olarak Öznitelik sekmesinden Geometri’ye geçerek koordinat bilgilerini de alabiliriz.

Android ve iOS Parsel Sorgulama (6)

Koordinat bilgileri tam olarak arsanın üç boyutlu görselini elde etmek için kullanılıyor. Mimarlık ve inşaat şirketleri için gerekli olan detaylar. Android ve iOS’de parsel sorgulama işte bu kadar basit bir işlem. Yine de sormak istedikleriniz varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad ekranındaki yazıları büyütme