Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Şarj ve Kulaklık Girişleri Nasıl Test Edilir?

İkinci el bir akıllı telefon alacaksınız ve karşınıza çıkan cihazın ne derece sağlıklı olduğundan pek de emin değilsiniz. Görünüş olarak güzel ama şarj ve kulaklık girişinin sağlığı ne düzeyde? İşte bunun için Android’de şarj ve kulaklık girişini test etme yolu ile fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin; bir yıl önce alınmış ancak sadece üç ay kullanılmış bir akıllı telefona 1500 kez şarj aleti takılmış olamaz değil mi? Anlatacağımız yöntem sayesinde girişlerin ne derece kullanıldığını analiz edebilirsiniz. Tabii girişlerin ne derece özenli kullanıldığı da ayrı bir konu. Burada da biraz görsel olarak analiz etme gücünüz devreye girecek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=en_US

Android’de şarj ve kulaklık girişini test etme için kullanacağımız uygulama asıl olarak Samsung markalı akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir analiz yazılımı. Benzer birçok uygulama var ancak bunda farklı olarak soket analizi yapma şansı da bulunuyor. Örnek olarak bu uygulama üzerinden akıllı telefonun gerçek bir Samsung üretimi olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Ek olarak daha önce ODIN ile güncelleme yapılıp yapılmadığı gibi bilgilere de erişilebiliyor. Ek olarak seri numara ve IMEI eşleştirme gibi birçok özellik daha mevcut.

Android: Şarj ve Kulaklık Girişini Test Etme

Android’de şarj ve kulaklık girişini test etme uygulamasından tam verimi elde edebilmek için akıllı telefonunuzda root yetkisinin bulunması gerekiyor. Root konusunda forum sayfamızı kullanarak destek alabilirsiniz. Root yetkisi olmadan kulaklık girişinin kullanım sayısı görülebiliyor. Root sonrasında ise şarj girişinin de kullanım sayısına ulaşılabiliyor.

Android Şarj ve Kulaklık Girişini Test Etme (1)

Android’de şarj ve kulaklık girişini test etme için önce uygulamayı yükleyin. Sonrasında sol taraftaki menüyü açarak Tamir Edilme Denetimi seçeneğine tıklayın. Bu seçenek aynı zamanda cihazın daha önce tamir görüp görmediği konusunda da bilgiler veriyor olacak ancak bu noktada bir kesinlik yok. Yetkili olan veya olmayan bir servisin tamir bilgisi işlenmediği sürece burada bir bilgi çıkmıyor. İlgili menüye girdikten sonra soket kullanım detayları karşımıza getirilecek.

Android Şarj ve Kulaklık Girişini Test Etme (11)

Şu anda kullanmakta olduğumuz akıllı telefona hayatı boyunca sadece iki kez kulaklık takılmış. Toplam şarj cihazı kullanım sayısı ise 382 olarak gösteriliyor. Akıllı telefon genelde akşamdan akşama şarj edilen ve yaklaşık bir yıldır kullanılan bir model. Android’de şarj ve kulaklık girişini test etme uygulaması sonuç olarak oldukça tutarlı. Böylece satın alma öncesinde analiz yapabilirsiniz çünkü bildiğiniz gibi 500 kerelik şarj işleminden sonra piller ciddi şekilde verim kaybına uğramaya başlıyor.