Kategoriler
Konular

Şarj Aletinizi Korumak İçin Beş Önemli İpucu

Şarj aletleri akıllı telefonların yaşam kaynaklarıdır. Kullanıcılar akıllı telefonlarına daha ilk günden gözü gibi bakmaya başlarken, şarj aletleri ise kirin ve pasın içinde çürümeye yüz tutuluyor. Orijinal şarj aleti kısa zaman içinde bozulmuş arkadaşlarınız mutlaka vardır. Neden diye bir sorun… Nedeni üretim hatası değil. Aslında şarj aletinize akıllı telefonunuza gösterdiğiniz özenden biraz daha fazlasını göstermeniz gerekiyor. Böylece akıllı telefonunuzun ömrü boyunca eşlik edecek bir orijinal şarj aletiniz olabilir. Emin olun hiçbir muadil ürün orijinalinin yerini tutmuyor ve akıllı telefonunuzun pili de böylece zarar görüyor. Biz en iyisi şarj aletine nasıl davrandığımızı bir gözden geçirelim.

Şarj Aletinizi Korumak İçin Beş Önemli İpucu

Size vereceğimiz tavsiyeler sayesinde şarj aletinizin bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Orijinallerinin fiyatlarının 60-110 TL seviyesinde dolaştığı ve bulmanın biraz uğraştırıcı olduğu düşünülürse aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanız faydanıza. İşte şarj aletinizin ömrünü uzatacak ipuçları!

Sürekli prize takılı tutmayın

İşte şarj aletinizin ömrünü en çok kısaltan ilk neden. Bu hatayı bizler de yapıyoruz. Evde veya iş yerinde sürekli olarak prize takılı olarak bırakılan şarj aletleri siz her ne kadar kullanımda değil olarak görseniz de aslında güç tüketmeye ve çalışmaya devam ediyor. Asıl görevini akıllı telefon takılı iken yapıyor; doğru ancak şarj işlemi olmadığında bile dokunduğunuzda size sıcaklığını hissettirmesi pek hayra alamet değil. Prizden çekin ve sadece kullanacağınız zaman takın. Kablo için gerekirse paket lastiği veya cırt bant kullanıp gözü rahatsız etmesini engelleyebilir veya çantanızın içinde daha derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz. Yeni nesil bazı ürünlerde cırt bant kullanımını görüyoruz.

Sürekli prize takılı tutmayın

Kuru bir yerde kullanın

Nem şarj aletlerinin baş düşmanlarından birisidir. Nemli ortamlarda çevrenizde gözünüzün iliştiği her şey zarar görür ve ömrü kısalır. Aynı durum şarj aletleri için de geçerli. Şimdi ilk olarak çevrenizdeki nemli ortamlar nereler onu bir gözden geçirin. Havuz bulunan bir ortamda akıllı telefonunuzu şarj etmemelisiniz. “Sürekli havuza girmiyorum ki” demeyin. Evinizdeki banyo ve mutfak bile kısacası suyun bulunduğu yer ortam nemlidir ve şarj aletiniz için zararlıdır. Hele spor salonu gibi ter, buhar ve suyun sürekli bulunduğu bir ortamda şarjdan ise tamamen kaçının. Hanımlar bu sözümüz size: Yemek yaparken o buharda ve nemde mümkünse akıllı telefonunuzun ekranından yemek tarifi de okumayın!

İnternette gördüğünüz her fikir zekice olmayabilir!
İnternette gördüğünüz her fikir zekice olmayabilir!

Aşırı sıcak veya soğuktan koruyun

Yine tüm elektronik cihazlar için geçerli bir kuralı ele alıyoruz. Şarj aletinizi aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda kullanmaktan kaçının. Mevsim şartlarına göre çoğu zaman yapacak bir şey yok ancak nerede çalıştıracağınıza göz atmanızda fayda var. Kışın kaloriferin hemen yanındaki bir priz doğru bir tercih olmayacaktır. Ayrıca yazın da doğrudan güneş altında bırakmayın. Bahçe veya camekanlı ortamlarda da kullanmamaya çalışın. Şarj aletleri sıcaktan etkilendiği kadar soğuğa da duyarlıdır. Çalışmaları sırasında ortaya çıkan sıcaklık ve soğuk havanın bileşimi hava yoğunlaşması sağlayarak şarj aletinizi bozabilir, akıllı telefonuzu tamamen garanti dışı bile bırakabilir. Ek olarak çalışırken çok yakın mesafede halı veya kilim gibi kolay tutuşabilecek eşyaların olmamasına da özen gösterin.

Aşırı sıcak veya soğuktan koruyun

Titiz şekilde taşıyın ve kullanın

Ezilmiş, prize takılan uçları birbirine bakmaya başlamış, kasası çatlamış şarj aletleri potansiyel bir tehlikedir. Eğer böyle bir şarj aletiniz varsa hemen değiştirin. Ne yapacakları hiç belli olmaz. Yangın potansiyeli de vardır, akıllı telefonunuzu bozma ihtimali de. Tabii tek dikkat etmeniz gereken şarj aletinin kendisi değil. Birlikte kullanacağınız kablo da orijinal olmalı. Kabloda ezilme veya kırılma olmamalı. Akıllı telefona bağlanan uç da sağlıklı olmalı. Tüm bunlardaki eksiklikler size birer risk olarak geri dönecektir. Ek olarak akıllı telefonunuzun orijinal şarj aletleri ile başka cihazları şarj etmeyin. Amper farklılıkları yüzünden şarj aletiniz zarar görebilir ve sonrasında akıllı telefonunuza kadar zararın taşındığı bir serüvenin içine girebilirsiniz.

Titiz şekilde taşıyın ve kullanın

Akım koruyucu kullanın

Akım koruyuculara sadece şarj aletlerinin değil tüm elektronik cihazların ihtiyacı var. Dalgalı olmayan bir besleme, elektrik gidip gelmesi durumlarında ani yükselişlerin ve düşüşlerin önüne geçme gibi koruma faktörleri daha uzun bir kullanım süresi sağlayacaktır. Ülkemizde akım korumalı priz olarak birçok başarılı seçenek var. Üstelik akım korumalı prizler olası kısa devreler konusunda da gerekeni yapacak ve tehlikenin büyümesini engelleyecektir.