Kategoriler
Rehberler

Android Uygulamalarını Bilgisayarda Çalıştırma Uygulaması

Android Uygulamalarını Windows’da Çalıştırmak için izleyebileceğiniz çeşitli yöntemler var. Bunu sağlayan yazılımlardan birisi Jide Technology tarafından geliştirilen Remix OS Player. Yazılım temelde Android’in masaüstü versiyonunu Windows’da sanal olarak çalıştırma imkanı sunuyor. Popüler BlueStacks ile benzer işleve sahip ancak bir fark var; Android uygulamalarının tamamına yakınını kullanmak mümkün hale geliyor.

Android Uygulamalarını Windows’da Çalıştırmak

Bu tip yazılımların sıkıntısı genellikle kötü ya da çok ağır çalışmaları, Jide’ın emulasyon yöntemi yüksek hız ve akıcılık vaat ediyor.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 1

Örneğin oyunlar hayli akıcı şekilde çalışıyor. Pokemon GO’nun bu uygulama ile akıcı şekilde oynanabildiğini biliyoruz. Hatta yalnızca akıllı telefonlarda çalışan Tinder gibi uygulamaları dahi kullanabiliyorsunuz. Uygulama ile ilgili üzücü olan detay sistem gereksinimlerinin hayli yüksek olması:

  • Intel işlemci – Core i5 ve üzeri
  • Windows 7 64-bit ve üzeri
  • En az 8 GB RAM (16 GB tavsiye ediliyor)
  • 5 GB üzeri boş depolama alanı
  • BIOS/UEFI’da sanallaştırma özelliğinin etkinleştirilmesi
İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

BIOS / UEFI’dan sanallaştırma özelliğini etkinleştirdikten sonra Remix OS Player yazılımını buradan indirin ve arşiv dosyasını genişletin. Arşivden genişlettiğiniz klasördeki EXE dosyasını çalıştırın ve kurulumu gerçekleştirin.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 2

Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda emulatörü konfigüre etmeniz gerekecek. Varsayılan ayarlar çoğu sistemde ideal koşulları sağlayacaktır. Tabii çözünürlüğü biraz artırarak daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. Ayarları yapılandırdıktan sonra Start butonuna tıklayın.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 3

Kurulumun ardından dil seçimini yapmanız gerekiyor, biz İngilizce tercih ettik. Ayarlamayı Android’in Settings menüsünden yapabiliyorsunuz. Arayüz mobil değil masaüstü bir sistemde olduğunuzu açıkça sergilemekte.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 4

Uygulamada bir uygulama mağazası bulunmakta, Remix Central adlı bu mağazada Google Play’de yer almayan çeşitli araçlar var. Birçoğu reklam içerikli olduğu için üzerinde durmanın gereği yok. Bunlar malware değil ama işlevsel olmadıkları da açık.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 5

Google Play aktivasyonu için biraz çaba harcamanız gerekecek. Öncelikle sol alt kısımda yer alan butona tıklayın. Play Store Activator seçeneğiyle devam edin. Aktivasyon işlemi birkaç saniye devam edecek. İşlem tamamlandığında Google Play simgesine tıklayarak uygulama mağazasına erişebilirsiniz. Aktivasyon tamamlandığında Google Play simgesi masaüstünde beliriyor. Uygulama indirmeden önce elbette kullanıcı hesabınızla oturum açmanız gerekiyor.

Android Uygulamalarını Windows'ta Çalıştırmak 6

Android Uygulamalarını Windows’da Çalıştırmak istiyorsanız ve sistem bileşenleriniz bunun için uygunsa Remix OS Player yazılımını mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:  iMovie kullanarak iPhone ve iPad'de videolar nasıl birleştirilir?