Kategoriler
Konular

Algılayıcıların Yeteneklerini Artıran 10 Uygulama

Akıllı telefonlar sahip oldukları algılayıcılar sayesinde yaşamı daha da kolaylaştıracak özellikleri sunmaya başladılar. Ekranı sağa veya sola çevirdiğinizde görüntünün dönmesi tamamen bir algılayıcı görevi. Bir başka senaryoda da konuşmak için kulağınıza götürdüğünüz akıllı telefonun ekranının otomatik kapanmasını düşünebilirsiniz. Yaklaşık olarak akıllı telefonlarda yer alan her algılayıcılar aynıdır ve görevleri bellidir. Yakınlık algılayıcı, jiroskop, ivme ölçer, manyetik gibi listeyi daha da uzatabilmek mümkün. Konumuz Algılayıcıların Yeteneklerini Artıran 10 Uygulama yani algılayıcıları biraz daha hayatı kolaylaştıracakları şekilde ele alıyoruz ve faydalanabileceğiniz ek uygulamalardan bahsediyoruz. Akıllı telefonunuzdaki algılayıcıları öğrenebilmeniz için geçtiğimiz günlerde bir konu yazmıştık. Bu yazıdaki uygulamalara bakmadan önce, buradaki uygulamayı kurup durumu bir inceleyebilirsiniz.

Algılayıcıların Yeteneklerini Artıran 10 Uygulama

Android dünyası bu açıdan daha zengin olduğu için yapacağımız tüm uygulama önerileri de Android üzerine olacak. iOS’de de benzer çözümleri bulabilir veya daha farklı uygulamalarla da karşılaşabilirsiniz. Artık başlayabiliriz.

Yakınlık algılayıcı uygulamaları

Neredeyse yakınlık algılayıcı içermeyen akıllı telefon kalmadı. Bunu basit şekilde çağrı sırasında ekranınızı yüzünüze yakınlaştırmanızla anlayabilirsiniz. Ekran yüzünüze yakınken kapanıyorsa bu algılayıcıya sahipsiniz demektir.

Sihirli bir hareketle medya durdurma / oynatma

Wave Control

Yakınlık algılayıcıyı kullanan Wave Control uygulaması, çeşitli el hareketleri ile medya kontrolü yapabilmenizi sağlıyor. Öncelikle medya oynatıcı uygulamanızı Wave Control’e gösteriyorsunuz. Sonrasında ise video akışını -müzik de olabilir- kontrol etmesi için ayarlamanız gerekiyor.

Wave Control elinizi akıllı telefona değmeden medya kontrolü imkanı verdiğinden mutfak işleri sırasında, araç kullanırken veya yemek yerken oldukça işe yarayabilir. Keşfedilmesi gereken bazı özellikleri de var.

Çağrıyı akıllı telefonu kulağa götürerek cevaplama

SpeakerPhone Ex

Karizmatik bir hareket olsa gerek. Akıllı telefonunuz çalıyor. Parmak ile sürgü hareketi ile uğraşmadan akıllı telefonu kulağa götürdüğünüz anda çağrı cevaplanıyor. Bunun için SpeakerPhone Ex uygulamasına ihtiyacınız olacak. Uygulamada ayrıca çağrıyı sessize alabilme gibi özellikler de var.

Bu arada yazımızdaki neredeyse tüm uygulamalar ücretli ancak temel özellikleri bile yeterli. Birkaç TL daha ödeyerek tam özelliklerden faydalanabilirsiniz. SpeakerPhone Ex de hoşunuza gidebilecek bir seçenek.

Ekranı kilidini otomatik açma / kapatma

KinScreen

Bu noktada size daha önceden burada bahsettiğimiz bir uygulamaya yer vermemek olmaz. KinScreen uygulaması akıllı telefonunuzun yakınlık algılayıcısı ile ekran kilidini otomatik açma / kapatma yapabiliyor. Örneğin; akıllı telefonu cebinizden çıkardığınız anda ekran kilidi açılıyor ve tekrar cebinize koyduğunuzda ekran kilitleniyor.

KinScreen de satın alınmayı hak eden bir uygulama. Benzerleri yok değil ancak özellik olarak hiçbiri KinScreen’in yanına yaklaşamıyor.

Yakınlık algılayıcı kontrollü görev oluşturma

Proximity Actions

Yakınlık algılayıcı ile son olarak faydalı bir uygulamayı daha paylaşmamız gerekiyor. Proximity Actions uygulaması tahmin edebileceğiniz gibi çeşitli el hareketlerine kısayollar veya görevler atamanızı sağlayan bir uygulama. Değişik düzende yapılan ve yakınlık algılayıcıyı etkileyen hareketlerle ekranı açma / kapama yapabilir, uygulama açabilir veya daha farklı şeyler de yapabilirsiniz.

Alanında en iyisi olduğu için Proximity Actions’u da satın almanızı tavsiye ediyoruz. Uygulama ile neler yapabileceğiniz tamamen hayal gücünüze kalmış.

Kamera / flaş uygulamaları

Kamera ve flaş sadece fotoğraf çekmek ve video kaydetmek için midir? İşte orada yanıldınız. Nabız ölçebilir, mesafeleri kontrol edebilir veya bir güvenlik kamerası yapabilirsiniz.

Nabız atışını ölçme

Nabız atışını ölçen algılayıcılar her akıllı telefonda yok. Ancak nabız ölçmek için bu algılayıcının mutlaka olması gerekmiyor. Kamera ve flaş ne güne duruyor? Cardiograph uygulaması akıllı telefonunuzun kamera ve flaşı ile bu işlemi gerçekleştiriyor. Dahası eski ölçümlerinizi aklında tutabiliyor ve güzel de sonuçlar veriyor. Bu noktada nabız ölçümü ile tansiyonun tamamen farklı şeyler olduğunu söyleyelim; bildiğiniz gibi tansiyonda damar sağlığı da önemli bir dinamik.

Uygulamayı kullanmak için parmağınızı akıllı telefonun kamerasının üzerine yerleştirin. Parmağınızın altında flaş yanıp sönmeye başlayacak. Bu durum, ölçümün yapıldığını gösterir. Kısa bir süre sonra sonuçları alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  En iyi Apple Watch oyunları

Cisimlerin boyutlarını ölçme

Smart Distance

Kamerayı kullanarak yapacağınız en ilginç işlemlerden biri de çevredeki objelere olan uzaklığınızı ölçmek. Smart Distance uygulaması ile kamera kadrajına aldığınız objelerin boyutlarını ve onlara olan yakınlığı görebilirsiniz. Öncelikle birkaç referans noktası tanımlamanız yeterli. Bu nerede işime yarayacak diye düşünmekte haklısınız. Sıcak olan objeler için ve ayrıca golf sahasında faydalı olduğu söyleniyor. 1-50 cm, 1-50 metre veya 10 metre ile 1 kilometre arası kullanılabilecek ayar seçenekleri var.

Uygulamanın kullanımında bir kısıtlama yok anca reklamlardan kurtulmak istiyorsanız ücretli sürüme geçiş yapabilirsiniz.

Hareketi tespit edebilen güvenlik kamerası yapma

Motion Dedector Pro

Android işletim sistemli eski akıllı telefonları değerlendirmenin en güzel yollarından birisi hiç şüphesiz güvenlik kamerası olarak kullanmak. Neticede akıllı telefonların çoğu, günümüzdeki güvenlik kameralarından daha iyi çekim kalitesine sahip. Kullanabileceğiniz ek yazılımlar sayesinde hareketi tespit eden ve alarm veren bir güvenlik kamerasına sahip olabilirsiniz. Motion Dedector Pro uygulamasında belirli bir alanda hareket olması durumunda akıllı telefon alarm çalabilecek şekilde programlanabiliyor.

Uygulamanın kullanımı oldukça basit. Ayrıca çekilen görüntülerin bulut ortamına atılmasını sağlaması gibi faydalı özellikleri de mevcut. Eski akıllı telefonu sabitlemeniz ve sürekli olarak şarja takılı bulundurmanız bunun için yeterli.

Manyetik algılayıcı uygulamaları

Manyetik algılayıcı aslında teknik belgelerde “hall sensor” olarak geçiyor. Görevi ise akıllı kapaklarda kapak ekrana değdiğinde ekranı otomatik olarak kapatmak. Manyetik bir teknoloji kullanılıyor.

Metal dedektörü yapımı

Metal Sniffer

Manyetik algılayıcı içeren akıllı telefonlardan -her akıllı telefon içermeyebilir- bir metal dedektörü yapabilirsiniz. Tabii bunu define avına çıkabileceğiniz bir araç olarak düşünmeyin. Halıya düşen bir iğneyi aramada faydalı olabilir veya arkadaşlar arası eğlenmek için kullanabilirsiniz. Metal Sniffer: Metal Dedector uygulaması akıllı telefonunuzu bir dedektöre çeviriyor. Akıllı telefonunuz güçlü bir metale yakınlaştırıldığında titreşimli olarak uyarı verebiliyor.

Eğer bir hazine arama oyununa katıldıysanız ve akıllı telefonunuzda bu algılayıcı mevcutsa faydalanma şansınız var. Ekranda metal eşyalara dair çekim grafiğini de görebilirsiniz.

İvme ölçer uygulamaları

Akıllı telefonların temel yapı taşlarından biri ivme ölçerlerdir. İvme ölçer temel olarak akıllı telefonu sağa ve sola yatırma gibi hareketlerde ekranın yeniden şekil almasını sağlar denebilir.

Hız göstergesi kullanımı

Accelerometer Gauge

Hemen hemen her akıllı telefondan bir hız göstergesi yapabilirsiniz. Motorlu araçlarda zaten böyle göstergeler var ancak bisikletler için ideal olacaktır. Accelerometer Gauge uygulaması ile hem hızınızı görüntüleyebilir, hem de kaç kilometre yol yaptığınızı izleyebilirsiniz. Burada farklı olarak gösterilen hız değeri metre / saniye olarak yani motorlu araçlardaki kilometre saatine göre daha anlık değerler elde edilebiliyor.

Uygulama genelde bisiklet sporu veya paten gibi hobilerle ilgilenen kullanıcılara güzel ve anlık olarak hız değerlerini sunması ile ön plana çıkıyor. Bu noktada birçok farklı seçeneğin olduğunu da hatırlatalım.

Jiroskop uygulamaları

Jiroskop üç boyutlu olarak yapılan hareketleri algılayabilen, akıllı telefonların olmazsa olmazı bir teknoloji. Bazı modellerde olmadığı doğru ancak jiroskoplu modellerde çok daha geniş bir kullanım alanı elde edilebiliyor. Elbette başta oyunlar…

Su terazisi kullanımı

Cep Kumpas – Bubble Level

Eğer su terazisi kullanmak işinizin bir parçası ise bundan sonra yükünüzü biraz daha hafifletebilirsiniz. Pocket Bubble Level uygulaması hem yatay, hem de dikey eksende dijital olarak eğim ölçebiliyor ve böylece en iyi sonuçları elde etmenizi sağlıyor. Değerlerin sayısal olarak görülmesi işlemin tamamen kusursuz olmasını sağlıyor.

Pocker Bubble Level’in hobi amaçlı üretimlerde de kullanılabileceğini unutmamak gerek. Emin olun bir mobilyayı yerine yerleştirirken bile uygulama ciddi şekilde işe yarıyor. Şimdilik yazımızın sonuna geldik.