Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Sıkıştırma

Bitmek tükenmek bilmeyen uygulama güncelleştirmelerinin tam bir kota düşmanı olduğuna hepimiz hemfikiriz. Kotanızı hemen tüketmemek için dikkatli davranmanız gereken noktalardan biri de multimedya dosyaları. Otomatik olarak başlayan videolarda korunmanın çeşitli yolları var ancak fotoğrafları çoğu zaman “olduğu gibi” kullanıyoruz. Yani üzerinde hiçbir işlem yapmadan karşı tarafa gönderiyoruz. Üstelik karşı taraf bunları olduğundan daha küçük boyutta alıyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.saawanapps.photocompress&hl=tr

Gönderme işleminde kullandığınız servis bu noktada sıkıştırma yaparak işlemi kolaylaştırıyor ancak sizden çıkan veride bir değişim olmuyor. Android’de kaliteyi bozmadan fotoğraf sıkıştırma yoluna giderek kotanızda ciddi bir tasarruf sağlamanız mümkün. Bunun için son derece iyi bir uygulama var.

Android: Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Sıkıştırma

Android’de kaliteyi bozmadan fotoğraf sıkıştırma aslında işletim sistemine ilerleyen zamanlarda dahil edilmesi gereken bir özellik. Şöyle düşünün: 16.0 MP veya 23.0 MP kamera ile çekilen fotoğraflar 5.0 MB’ı geçen boyutlara sahip olabiliyor ve günlük yaşamdaki paylaşımlar için fazlasıyla büyük. 1.0 MB seviyesindeki bir kalite bile bunun için yeterli olabilir. Tabii profesyonel iş yaşantısında kullanılacak olan görseller için yine e-posta ile yüksek kalitedeki paylaşımları yapabilirsiniz.

Android Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Sıkıştırma (1)

Android’de kaliteyi bozmadan fotoğraf sıkıştırma uygulamasının arayüzü oldukça sade. Bu arada uygulamanın kullanım sınırlamasının olduğunu hatırlatalım. On adetlik sıkıştırma işleminden sonra ücretli sürüme geçmeniz gerekiyor. Ücretli sürüm ise 0.99 USD fiyata sahip ve kesinlikle buna değer. Test ettiğimiz birçok seçeneğin içinde bu uygulamanın işini en iyi yapan olduğunu söylemek gerekli.

Android Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Sıkıştırma (2)

Uygulamanın sunduğu seçenekler arasında sıkıştırma, yeniden boyutlandırma ve kırpma var. Elbette biz sıkıştırma tarafı ile ilgileniyoruz. Android’de kaliteyi bozmadan fotoğraf sıkıştırma işlemi için QUICK COMPRESS ve COMPRESS olmak üzere iki seçenek mevcut. QUICK COMPRESS optimize şekilde bir boyuta indirgiyor ancak daha hassas bir ayar gerekiyorsa COMPRESS’i seçebilirsiniz.

Android Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Sıkıştırma (1)

Android’de kaliteyi bozmadan fotoğraf sıkıştırma uygulamasında yeniden boyutlandırma seçenekleri de akıllıca düşünülmüş. Yüzde veya piksel bazında ölçü değerleri ile yeniden boyutlandırma yapabilir hatta bu işlem sırasında en ve boy oranını da koruyabilirsiniz. Uygulama kesinlikle sınıfının en iyisi. Ücretli olması biraz düşündürücü ancak 0.99 USD’de dert edilecek bir rakam değil. Sorularınız varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.