Kategoriler
Konular

Android Cihazlar İçin Micro SD Kart Seçim Rehberi

Apple kullanıcıları senelerden beri iPhone cihazlarında kart ekleyerek depolama alanını arttıramıyor. Aksine Android cephesinde durum genelde tam tersi. Ancak son yıllarda Android yüklü cihazlar da incelen boyutlar ve sabit hale gelen arka kapaklardan ötürü microSD kart kullanımını azaltmaya başladılar. Buna rağmen microSD kart kullanımı azalmadı, aksine arttı. Sadece akıllı telefonlar değil aksiyon kameraları gibi çok sayıda cihazınız için hızlı ve ekonomik bir microSD kart arıyor olabilirsiniz. Piyasada çok sayıda seçenek ve terim var.

Kapasite

SD kartların ufak versiyonu olan microSD kartların 4-32 GB arası modellerine microSDHC ve 32 GB üstü kapasiteye sahip olanlarına microSDXC adı veriliyor. Demek oluyor ki alacağınız kartın üzerindeki kapasite değeri ve bu adlandırma uyumlu olmalı yoksa sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz. Şunu da belirtelim ki cihazınızın desteklediği en yüksek kart kapasitesine göz atmalısınız.

choosing-microsd-android-speedclasstable

Hız

Elbette kapasite tek başına anlam ifade etmiyor, hız da önemli. Class 4, Class 10 olarak ifade edilen hız değeri en düşük sıralı yazma hızını gösteriyor yani Class 4 olan bir kart saniye 4 MB ya da üstü veri yazabiliyor ki yüksek kaliteli HD video çekimlerine ayak uyduramayabiliyor. Bu yüzden Class 10 altını önermiyoruz. Yeni nesil hız sınıfıysa UHS ve aslında UHS-1’i Class 10 gibi düşünebilirsiniz. Kapasite gibi, hız arttıkça fiyat yükseliyor ve elbette tüm cihazlar UHS hızlarını desteklemiyor.

Sonuç

Kart seçerken kapasite ve hız değerlerine göre bir liste oluşturduktan sonra GB başına maliyeti analiz etmek mantıklı. Elbette bu esnada alacağınız kaynak da önemli çünkü piyasada epey sahte ürün var. Garanti süresine de dikkat etmelisiniz. Böylece kaynağın sağlamlığını onaylamış olursunuz.