Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Fare Kullanmak

Android telefonda fare kullanmak özellikle bazı spesifik işlemlerde cihazı dokunmatik ekran yardımıyla yönetmekten daha işlevsel ve konforlu olabilir. Eğer bu şekilde bir ihtiyacınız varsa ve akıllı telefonunuzda OTG özelliği mevcutsa kablolu farenizi akıllı telefonunuza kolayca bağlayabilirsiniz. Android’li akıllı telefonunuzda OTG desteği bulunmuyorsa Bluetooth fare edinmeniz gerekecek. Android telefonda fare kullanmak için izlemeniz gereken adımlara geçelim.

Android Telefonda Fare Kullanmak

Akıllı telefonunuzda OTG USB desteği varsa bilgisayarınıza USB portu üzerinden bağladığınız farenizi akıllı telefonunuza da kolayca bağlayabilirsiniz, tabii micro USB bağlantısını standart USB portuna dönüştürecek OTG kablosu edinmeniz gerekecek.

Öncelikle cihazınızda OTG desteği bulunup bulunmadığını tespit etmelisiniz. Android’in Settings (Ayarlar) menüsüne gidin. Storage (Depolama) veya Memory (Bellek) menüsüne gidin. Bu bölümde On-the-go USB depolama ile ilgili bir menü olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici

android-telefonda-fare-kullanmak-1

Bu şekilde bir seçenek görüyorsanız cihazda OTG desteği var demektir. Doğrulama için Google Play uygulama mağazasından indirebileceğiniz USB Host Diagnostics adlı uygulamayı da kullanabilirsiniz.

android-telefonda-fare-kullanmak-2

Uygulama küçük bir test gerçekleştirecek ve eğer akıllı telefonunuzda OTG desteği bulunuyorsa Kernel ve Verdict sekmelerinde Yes veya Full ibaresini göreceksiniz. Daha sonra bir USB OTG kablosu edinmeniz gerekecek.

android-telefonda-fare-kullanmak-3

OTG kablosuyla farenizi Android’li akıllı telefonunuza bağladığınızda ekranda imleç belirecektir.

Akıllı telefonunuzda OTG desteği yoksa ya da elinizde Bluetooth üzerinden bağlantı kurabilen bir fare mevcutsa bağlantıyı Bluetooth aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Android’in Settings (Ayarlar) menüsüne gidin, Bluetooth’u etkinleştirin. Fareyi çalıştırın ve akıllı telefonunuzla eşleştirin.

android-telefonda-fare-kullanmak-4