Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google Sesinizi Dinlemesin

Google‘ın görevi tüm olup bitenleri takip etmek, arşivlemek ve öğrenmek. Bu bilgiler asla silinmiyor ama kullanıcıların istemedikleri içeriğin bir kısmının silinebilmesine de imkan veriliyor. Örneğin gezinti geçmişi, arama geçmişi silinebiliyor. Buna son olarak “OK Google” şeklinde başlayan sesli komutlarla verilen bilgi girdisi de dahil. Eğer Google’ın akıllı telefonlardaki mikrofonlar üzerinden sizi dinlemesini istemiyorsanız bunu kapatmalısınız.

Google’ın Sesinizi Dinlemesini Engelleyin

Google iddiasına göre ses dinleme sadece oturum açınca ve Ses Aktiviteleri özelliği açık olunca işliyor. Cihazınız çevrimdışı olsa bile ses kaydı alınıp saklanabiliyor. Açıklamaya göre bu ses kayıtları kullanıcının çevrimiçi deneyimini iyileştirmek için kullanılmakta.

google-voice

Google menüsündeki Aktivitelerim sayfasına girin ve oturum açın. Bu sayfada daha önceki kayıtların listesi ve tarihleri yer alıyor. Oynat butonuna tıklayıp kayıtları dinleyebilirsiniz. Size uygun bir arama kriterini geri çağırabilirsiniz. Silmek istediğiniz ses kayıtlarını seçin ve imha edin. Sadece birini ya da belirli bir zaman aralığındaki tüm kayıtları silebilirsiniz.

voice-and-audio-activity

Silme işlemi sırasında daha seçici olmak adına yan menüye gidip aktivitlere göre silme seçeneğine tıklayın. Tarihe göre silme gibi seçenekler var. Bir kerede tümünü silmek için tarihe göre dizip tüm zamanları seçtirin. Silmekle uğraşmak yerine bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz. Aktivite Kontrolleri sayfasına girin ve Aktivitem alanında aşağı inip Ses Aktivitelerine girin. Sağdaki mavi işaretli düğmeye tıklayıp kapatın.