Kategoriler
Aksesuarlar

Apple AirPods Parça Analizi ve Tamir Senaryosu

Apple‘ın Eylül ayında ilan ettiği ve kablosuz kulaklık deneyimini sıfırdan tanımlayan AirPods kulaklıklar aylar süren beklemeden sonra satışa sunuldu. Şarj desteği olan taşıma kabıyla gelen, eşleştirmesi son derece kolay ve uyum listesi geniş bu kulaklıkların Türkiye fiyatı 779 TL olarak belirlendi. Her biri 4 gram olan bu kulaklıkların şarj kutusu 38 gram. Beş saat dayanan kulaklıkları kutusuyla şarj edip 24 saat kullanmak mümkün.

Apple AirPods Parça Analizi

Her zamanki gibi iFixit sitesi duruma el koydu ve Apple AirPods’ları açarak analiz yaptı. Bu aşamada büyük oranda kullanılan yapışkan dolgu malzemelerinden ötürü bir kez açılan AirPods’lar tekrar eski haline geri getirilemiyor. Hoparlör ve mikrofon yanında devreler, alıcılar, kontrolcüler, antenler ve bataryanın bu alana sığması için Apple epey çaba sarfetmiş.

1

Öncelikle şarj destekli Apple AirPods kutusu içinde iki kulaklık için yerler hazır ve buradaki pinlerle güç verilerek şarj olması sağlanıyor. Bu kutu içinde 1.52 Wh kapasiteli dahili şarjlı batarya var ve güç girişi için Apple Lightning portu kullanıyor.

2

Kulağa yakın olan kısım keskin bir bıçakla ayrıldığında iç kısımdaki devreler, ara bağlantı kabloları ortaya çıkıyor. Buradaki çift kızılötesi alıcıyla kulak içi durumu algılanıyor.

3

Tabandaki metal kısmın görevi şarj sırasında güç aktarımı. Açıldığında aynı zamanda ses girişi sağlayan mikrofon da karşımıza çıkıyor. Uç kısımdan görünense şarjlı batarya oluyor.

4

Gerçekten de sap kısmı yanlamasına kesilince içte uzanan 93 mWh kapasiteli lityum batarya beliriyor. iPhone 7 bataryasına kıyasla kapasitesi yüz kat düşük! Bunun üzerinde yer alan uzun sarı parçaysa Bluetooth anteni olarak görev yapıyor.

5

Daha sonraki etapta hoparlör kısmı parçalarına ayrıldığında arada kalan yakınlık alıcısı ve diğer antenler karşımıza çıkıyor.

6

Son olarak genel kontrolcülerden bahsetmek gerekirse kırmızı işaretli Apple W1, sarı işaretli Maxim Stereo ses kontrolcüsü, turuncu işaretli sistem kontrolcüsü ve arka kısımda TI TPS5743 kontrolcü var.

Apple AirPods Tamir Senaryosu

Görüldüğü gibi hem kulaklıklar, hem de taşıma kutusu tamir edilecek türden değil ve parçaladıktan sonra tekrar geri toplanamıyor. En ufak donanımsal arızada atıp yenisini almak gerekiyor. Buna uygun olacak biçimde sert dökme plastik ve yapışkan dolgu malzeme kullanılmış. Bu yüzden iFixit tamir skoru 10 üzerinden 0 (sıfır) oluyor! Apple açıklamasına göre garanti sürüyorsa ve batarya sorunu çıkarsa sadece batarya ücretsiz biçimde değiştirilebiliyor.