Kategoriler
Konular

En İyi Ekrana Sahip Android Akıllı Telefonlar

Her sene daha iddialı donanımlar içeren akıllı telefonlar karşımıza çıkıyor. Son senelerde Android işletim sistemli tabletler ve 5 inç altı ekrana sahip akıllı telefonlar azaldı, yerlerini phablet olarak bilinen hibrit cihazlar aldı. Artık çok daha fazla 5.2 inç ve üstü ekrana sahip akıllı telefon var. Peki genişlik her zaman için daha iyisi demek mi?

En İyi Ekrana Sahip Android Telefonlar

screenshot-1483017783

2016 yılı içinde sunulmuş olan Android esaslı amiral gemisi modellere baktığımızda ekran genişliklerinin 5.15 inç ve üstü olduğunu görüyoruz. Bunlarda ilginç biçimde eskiye kıyasla daha fazla oranda Samsung tekelindeki AMOLED ekranlar iyiden iyiye ön plana çıkıyor. AMOLED ekranlar, IPS LCD ekranlara kıyasla daha canlı renkler ve sonsuz denecek oranda yüksek kontrast oranı sunabiliyor yani siyahlar inanılmaz keskin çünkü o kısımdaki aydınlatma tamamen kapatılabiliyor. IPS yani görüş açıları geniş LCD paneller de son derece iyi sonuçlar sunabilmekte.

Çözünürlük ve netlik

Daha geniş ekranları hepimiz seviyoruz ve bunun akla gelen ilk dezavantajı artan cihaz boyutları. İşte bu yüzden üreticiler artık ekran etrafındaki çerçeveyi olabildiğinde azalttılar ve eğimli kenarlara başladılar. Daha geniş bir ekranda alan arttığı için daha fazla piksel olması şaşırtıcı değil ve zaten öyle olmalı. Artık 5 inç üstü ekranlarda 720p yani 1280 x 720 piksel altı kabul edilemez, her zaman için en az 1920 x 1080 piksel Full HD tercih edilmeli ki netlik olarak söz ettiğimiz alan başına piksel sayısı aşırı düşmesin. Örneğin listemizde ekran genişlikleri 5.15 ile 5.9 inç arasında ve çözünürlükler 1920 x 1080 ile 2560 x 1440 piksel QHD arasında değişirken en ters köşeye yatan Huawei Mate 9 oluyor çünkü en geniş ekrana en düşük çözünürlüğüyle netlik değeri sadece 373 pikselde.
mate_9_1478233564049

Elbette bu çok düşük değil ama rakip modellerin epey gerisinde.Ardından en zayıf olan OnePlus 3T. en iyi durumdakiyse HTC 10 ama ardından gelen Samsung Galaxy S7 Edge, Google Pixel XL, ZTE Axon 7 ve Moto Z Force aynı kıvamda.

Ekran Parlaklığı

IPS LCD ekranlarda parlaklık değerleri daha yükseğe çıkabiliyor çünkü özel bir LED aydınlatma sistemi var. AMOLED ekranlarda her bir piksel kendi aydınlatmasını içermekte. Ekran parlaklığı iç değil dış ortamlarda ve güneşli havalarda dikkat çeken bir mesele. Bu sınırlı kalırsa güneşli yerde ekranı göremezsiniz.

screenshot-1483019169

Görüldüğü gibi en parlak ekranı LG V20 içeriyor. Tabloda ilk değerler manuel, ikinci değerler otomatik parlaklık modunda çıkabilen en yüksek parlaklıklar. Ardından Xiaomi Mi 5, Sony Xperia XZ ve Huawei Mate 9 geliyor. En düşük kalanlar AMOLED ekranlı seçenekler. ZTE Axon 7, LG V20’nin yarısını bulabiliyor. Bazı seçeneklerde otomatik parlaklık modunun çok daha farklı bir tavır izlediğini belirtelim.

Renk Sıcaklığı ve Aralığı

Ekran geniş, bol pikselli ve net, aynı zamanda çok da parlak olabilir ama acaba sunulan görüntü ne derece gerçekçi? Çimler ne derece yeşil, beyaz renkler ne derece soğuk ya da sıcak duruyor? Bu aşamada renk sıcaklığı ve doğruluğu devreye giriyor. AMOLED ekranlarda renkler çok daha canlı ve parlak ama bunlar gerçekçi mi? Kimilerine göre medya için daha iyiler, kimilerine göre kabul edilmez derecede abartılılar…

screenshot-1483019650

Kelvin cinsinden renklerin 6500K değerine yakın olması isteniyor. Bu anlamda en yakın değeri Samsung Galaxy S7 Edge elde ediyor. Moto Z Force ve ZTE Axon 7 de benzer biçimde benzer ekranlarıyla iyi sonuç alıyorlar. Aksine ters köşede kalan LG V20 ve Huawei Mate 9 ekranlarına bakılınca beyaz renkler çok daha soğuk ve mavimsi hissediliyor.

samsung-galaxy-s7-edge

Renk aralığı açısındansa en iyi sonucu Samsung Galaxy S7 Edge elde ediyor yani artık AMOLED ekranlardan çekinmeye gerek yok. Sonuç olarak Android dünyasında bu seneye damgasını vuran en iyi akıllı telefon ekranının Samsung Galaxy S7 Edge ile geldiği konusunda hemfikiriz. Her ne kadar IPS LCD’ler kadar yüksek parlaklık sunmasa da renkler doğru ve sıcaklık ideal noktada.