Kategoriler
Apps & Oyunlar

Facebook: Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak

Facebook‘ta otomatik video oynatmayı kapatmak için izlemeniz gereken aşamalara değiniyoruz. Facebook’ta paylaşılan videoların yalnızca yürütme butonuna tıkladığınızda oynatıldıkları o güzel günleri özlemle mi anıyorsunuz? Facebook ayarlarında yapılabilecek küçük bir değişiklikle otomatik video oynatmayı kapatmak mümkün hale geliyor.

Facebook Nedir? Ne İşe Yarar? | egegen Blog

Otomatik video oynatımı gerçekten sinir bozucu. Öncelikle Facebook akışınızda gezinirken hiç de izlemek istemeyeceğiniz videoların otomatik olarak oynatılması doğru değil. Diğer taraftan gereksiz bir veri trafiği yarattığı da göz önünde bulundurulmalı, özellikle akıllı telefonunuzda hücresel veri paketi kullanırken birkaç GB’lık data paketinizin hızla tükenmesine neden olabilir. Yani Facebook‘ta otomatik video oynatmayı kapatmak için yeteri kadar sebebimiz var. Dilerseniz işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinize değinelim.

Facebook: Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak

Akıllı Telefonlar

Facebook’un mobil uygulamalarında videoların otomatik olarak yürütülmesini engellemek için öncelikle ayarların yer aldığı menüye erişmelisiniz. Biz işlemi iPhone uygulaması üzerinden anlattık fakat aşamalar hem iOS hem de Android uygulamasında geçerli. Uygulamanın ayarlarına erişmek için menü butonuna dokunun.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 1

Settings seçeneğine girin.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 2

Account Settings ile devam edin.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 3

Karşınıza gelen menüden Videos and Photos‘a erişin.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 4

Videos and Photos menüsünde Autoplay seçeneği yer almakta. Burada videoların her zaman için otomatik olarak oynatılması, yalnızca Wi-Fi ağlarına bağlıyken videoların otomatik olarak oynatılması ve otomatik video oynatımının devre dışı bırakılması için seçeneklere yer veriliyor.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 5

Siz Never Autoplay Videos seçeneğini işaretleyin, artık Facebook’ta videolar otomatik oynatılmayacaktır.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak 6