Kategoriler
Konular

Yaşlılara Uygun Basit Telefon Nasıl Seçilir?

Geleneklerimize göre küçüklere sevgi, büyüklere saygı şart. Günümüzde teknoloji girmeyen ev kalmadı. Bu yüzden çocuklar kadar büyükler de cep telefonu sahibi olmak istiyor. Ayrıca güvenlik ve acil durumlar açısından da telefon alıp kullanmaları şart. Anne, baba, dede, nine gibi yaşlılara uyan telefon hangisi olabilir?

Yaşlılara Uygun Basit Telefon Nasıl Seçilir?

Kulakları az duyan, gözleri zor gören yaşlılar aynı zamanda zeka olarak da düşüş eğilimine girdiklerinden basit telefonlar şart. Evet üzerinde butonlu klavyesi olan basit telefonlar artık zor bulunuyor ama arayana çözümler var. Akıllı telefon almak şart değil çünkü bunlardaki karmaşık menüler, güncelleme peşinde koşma derdi yaşlıları bezdirebilir. Yurtdışında yaşlılara özel Jitterbug Smart, Doro 824 Smart Easy gibi cihazlar var ama bunları temin etmek zor ve IMEI kapanması var. Bu yüzden önerimiz Samsung üretimi giriş seviyesi akıllı telefonları tercih etmeniz. Neden derseniz Samsung telefonlarda yaşlılara özel basit menü moduna geçilebilmesi.

101969019-samsung-touch-3.530x298

Samsung telefonlarda basit modu aktifleştirmek için Ayarlara girip Basit Modu seçebilirsiniz. Kocaman fontlar, basitleşen menüler, anlaşılması kolay sistemle işleri kolaylaşıyor olacak. Ayrıca gözleri göremeyenler için daha geniş ekranlı Samsung modelleri anlamlı olabilir.

Teslimden Önce Kurulum

Telefonu alıp yaşlılara vermeden önce ilk kurulumu yapın. Gerekli bilgileri doldurun ve dil, ses, melodi, titreşim gibi ayarlara gerçekleştirin. Ek olarak varsa veri bağlantısı, Wi-Fi, Bluetooth ve dolaşım ayarlarını düzenleyin. Kazayla internete girip dosya indirmeleri kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden Google Play uygulamasında ayar sadece Wi-Fi olmalı. Fotoğraf çekmeye düşkünler içinse Google Photos gibi uygulamalar sayesinde sadece Wi-Fi üzerinden buluta yedeklemeden iyi sonuç alabilir. Daha da ileri girip sistem yedeği alan uygulamalar kurabilirsiniz. Şart olmayan uygulamalardan gelen bildirimleri kesin ki kafalar karışmasın. Acil durumlar için TeamView türünden uzaktan erişim uygulaması kurabilirsiniz.