Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Root Explorer İle Derin Dosya Analizi

Android dünyasının kurtlarının yakından tanıdığı bir uygulama olan Root Explorer, adından anlaşılabileceği gibi Root yetkisi alınmış cihazlarda tam kapsamlı dosya yönetim kontrolünü elinize veriyor yani sadece erişim hakkı verilen değil, cihazdaki sistem dosyalarını içeren klasörleri de gezip düzenleyebilir ve modifikasyonlar yapabilirsiniz.

Cover art

Android: Root Explorer İle Derin Dosya Analizi

Ücretli uygulama bunun karşılığını fazlasıyla veriyor diyebiliriz. Yarım milyon kişinin indirdiği uygulamanın ortalama 4.7 puan elde etmesi iyiye işaret etmekte. Diğer yandan ROM atmak, Xposed modülü kurmak gibi root gerektiren işlemlerde Root Explorer kullanmanıza gerek yok. Genelde telefonda yüklü sistem dosyalarını hack etmek, modifiye etmek, görünümü değiştirmek gibi ince ayarlarda yardımcı oluyor.

Neden Root Explorer?

Android ile kapsamlı bir dosya yöneticisi gelmediğinden Play Mağazada arayışa giren kullanıcıların karşısına çok sayıda seçenek çıkıyor. Güvenlik önlemi olarak kullanıcılar sadece dahili depolama alanına erişebiliyor. Sistem dosyalarına giremeyenler hem Android’i çalışmaz hale getiremiyor hem de zararlı kodlardan etkilenmiyor. Root almadan sistem dosyalarına erişebilmenin tek yolu ADB araçlarını kullanarak bilgisayardan bağlanmak. Root edince kullanıcılar sistem dosyalarına erişebiliyor ama buna özel dosya gezgini gerekiyor. İşte bu noktada Root Explorer devreye giriyor.

screenshot.1484654646

Uygulamayı kurup açınca Root izni isteyecek ve vermeniz gerekecek. Ardından sadece okunur modda sistem klasörüne erişecek. Yazma hakkı da isterim derseniz Mount R/W butonuna basmalısınız.

Root Explorer Faydaları

Bunu kullanarak normal bir dosya gezgini gibi (klasör ekleme, silme, adlandırma, kopyala/kes/yapıştır vb) işlem yapabilirsiniz. Öne çıkan yanlar:

 • Sekmeli gezintiyle hızlı geçiş
 • Dahili metin editörüyle anında kolayca düzenleme
 • ZIP ve TAR gibi paketleri açma ve paketleme imkanı
 • RAR arşivlerini kolayca açma imkanı
 • APK binary XML görüntüleyiciyle paket analizi
 • Birlikte aç fonksiyonuyla kullanılacak uygulamayı seçme
 • İzin kontrolüyle dosya izinlerini görüp değiştirebilme
 • MD5 Hash kontrolüyle dosyaların elden geçirilip geçirilmediğini kontrol edebilme
root-explorer-features

Root Explorer’a Özgü Yeterlilikler

 1. APK Yedekleme ve paylaşma: /data/apps klasöründeki yeni ve /system/apps klasöründeki fabrika çıkışı yüklü uygulamaları görüp yedekleme imkanı
 2. build.prop dahil sistem dosyalarını düzenleme: böylece cihazın modeli, çözünürlüğü, bölgesi, üretici gibi bilgileri değiştirebilirsiniz
  edit-build-prop
 3. Çöp yazılım silme ve sistem uygulaması kurma: Yüklü gelen çöp uygulamaları kaldırabilirsiniz.
 4. Boot animasyonu değiştirme: Açılıştaki GIF animasyonunu /system/media klasöründe bootanimation.zip olarak bulup yerine yenisini koyabilirsiniz.

Root Explorer’a Ücretsiz Alternatifler

ES File Explorer: Ücretsiz ve başarılı bir dosya yöneticisi ama reklamlarla dolu

Root Browser: Reklam destekli bir diğer Root Explorer benzeri ve arabirim daha sönük.

Amaze File Manager: Ücretsiz, açık kaynak kodlu ama hala Beta aşamasında. Bazı bug’lar var.