Kategoriler
Konular

Android’de iOS İle Yapılamayan Beş Özelleştirme

Android işletim sistemi son derece özelleştirilebilir yapıda ve üçüncü parti uygulamalarla bu durum daha da ileri taşınabiliyor. Android yüklü cihazınızı tanınmaz hale gelecek şekilde değiştirme imkanı veren araçlara ve yöntemlere bakalım.

Android’de iOS İle Yapılamayan Beş Özelleştirme

Bu seçeneklerin bir kısmı iOS dünyasında olsa da Android hala bir adım önde ve sınırlar aşılabiliyor.

Uygulama Başlatıcı Desteğiyle Masaüstünü Özelleştirmek

screenshot.1485000583

Android işletim sisteminde masaüstü ekranı, değiştirilebilir olan bir diğer yüklü uygulama gibi işliyor. Tamamen farklı görünüm ve ayarlar sunan çok sayıda uygulama başlatıcıyı Play Mağaza ortamından indirebilirsiniz. Çok sayıda ücretsiz ve ücretli seçenek var ve çoğu iyi iş başarıyor. Bize kalırsa en iyi seçeneklerden biri Nova adlı uygulama başlatıcı.

[appbox googleplay id=com.teslacoilsw.launcher]

Ekran Kilidine Yeni Özellikler Ekleyin

screenshot.1485000700

Android camiasında kilit ekranı da değiştirilebiliyor. Artık eskisi kadar popüler olmasa da farklı temalar ve özellikler sunan ekran kilitleri var. En ilgi çekici olanlardan biri Microsoft imzalı Next kilit ekranı. Android dünyasına Bing destekli servislerini ekliyor.

[appbox googleplay id=com.microsoft.next]

Varsayılan Tarayıcıyı Seçin

Screenshot_20161017-091258

iOS şok edici biçimde Safari dışında bir internet taratıcının varsayılan olmasına izin vermiyor. Android ise kurulan üçüncü parti internet tarayıcıları varsayılan olarak seçmenize olanak veriyor. Böylece siz linklere tıklayınca istediğiniz internet tarayıcı açmış oluyor. Bunun için Uygulamalar menüsünde Varsayılan kısmına girip sonradan değişiklik yapabilirsiniz.

SMS İçin Farklı Uygulama Kullanın

screenshot.1485001021

iOS aksine farklı bir SMS istemcisi kurup varsayılan olarak mesajları yönetmesini sağlayabilirsiniz. Çok sayıda farklı SMS istemcisi sunumda. Google’un Messenger uygulaması en popüler seçeneklerden biri. Ayrıca Pushbullet gibi diğer uygulamalara SMS gönderme yetkisi verip bilgisayarınızı kullanarak uzaktan mesaj okuyup cevaplayabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.google.android.apps.messaging]

Yeni ROM ya da Xposed Modülüyle Android Özelleştirme

cyanogenmod-header

Android açık kaynaklı olduğundan meraklılar kaynak kodları kullanarak farklı paketler hazırlayıp cihazlara kurabiliyorlar. Çok sayıda farklı popüler ROM geliştirme ekibi var. CyanogenMod başta gelmek üzere ekiplerin geliştirdiği yüzlerce cihaza uygun ROM dağıtımda. Alternatif olarak ROM kurmadan sadece Xposed altyapısını kurarak farklı özellikleri Android cihazınıza katabilirsiniz. Ancak bu son başlıktakiler için bootloader kilidi kaldırmalı, root almalı ve özel recovery kurmalısınız.