Kategoriler
Rehberler

iOS: Jailbreak Atmadan Kodi Kurmak

Kodi açık kaynaklı ve medya merkezi odaklı bir uygulama. Canlı TV, video, müzik, fotoğraf ve oyun içeriğini ekrana getirmeyi başarıyor. Açık kaynaklı olduğundan uygulama marketi, sınırlama, lisans derdi yok ama Windows, Android, Linux, OS X sürümleri kurulabilse de iOS sürümü için işlem basit değil.

iOS: Jailbreak Atmadan Kodi Kurmak

Jailbreak atmadan iOS cihaza Kodi kurmak için gerekenler:

  • OS X 10.9 ve üstü Mac bilgisayar
  • Xcode 7 ücretsiz uygulaması (https://itunes.apple.com/gb/app/xcode/id497799835?mt=12)
  • Kodi DEB dosyası (http://mirrors.kodi.tv/apt/ios/deb/)
  • iOS uygulama imzalama aracı (http://dantheman827.github.io/ios-app-signer/)
  • Apple kimliği

Apple ID İle Xcode 7 Bağlantısı

apple-id-xcode-670x491

Xcode açın ve sorulursa yeni güncellemeleri kurdurun. Ardından Xcode > Preferences > Accounts yolunu izleyip artı işaretine basıp Apple kimliğinizi girin. Oturum açın. Hesabınız ücretsiz geliştirici hesabına dönüşecek.

Proje Oluştıurun

xcode-create-project

Xcode içinde proje oluşturmalısınız. Böylece Kodi DEB dosyası alabileceksiniz. Devam etmeden önce Kodi kuracağınız iOS cihazı bilgisayara bağlayın. Xcode ana ekranındaki ikinci satıra tıklayın. Hazır temalar gösterilince Single View Application seçin.

xcode-project

Ürün adına Kodi girin. Tanımlayıcı kısmına com.ben.kodi gibi birşey girin. Dil olarak Swift seçin. Devam edin ve Git klasörünü gösterin. Sorun ihtarı gelirse Fix Issue butonuna tıklayın.

Kodu İmzalamak

DEB dosyasının jailbreak edilmiş sürümünü kullandığınız için yeniden imzalamanız şart. İşlemi başlatmak için kurduğunuz App Signer yazılımını açın. File içinden indirdiğiniz DEB dosyasını gösterin. İkinci satıra yeni onaylanan Apple geliştirici kimliğinizi girin. Üçüncü satırda çekmeceyi açın ve uygulamanızı seçin. Son satırda uygulamaya görünür ad verin ve Başlat butonuna basın.

app-signer-ios

Uygulamayı Kurun

Xcode’a geri dönüp kurulumu inceleyin. İlk olarak kurulacağı cihazı seçin. Window > Devices kısmında soldan cihazınızı seçin. Sağdan kurulu uygulamalar alanındaki artıya basın ve App Signer ile oluşturduğunuz dosyayı seçin. Xcode bu dosyayı cihazınıza gönderir. Aktarım birince cihazın fişini çıkarabilirsiniz.

install-kodi-ios-670x375

Kendinizi Onaylayın

Uygulama artık cihaz ekranında olacak ama açmadan önce kendinizi güvenilir olarak işaretlemelisiniz. Ayarlar > Genel > Profiller ve Cihaz yönetimi kısmında geliştirici profiline tıklayın ve Kodi yanındaki onaylanmamış işaretini görün. Bu satıra basın ve gelen ekranda Güven butonuna tıklayın. Artık uygulama sağında onaylı sembolü görünecek.

ios-trust-developer

Kodi kullanmaya başlayabilirsiniz.