Kategoriler
Rehberler

Android: TWRP Yedeğinin Geri Yüklenmesiyle Beliren PIN

Android kullanıcıları root alıp recovery değiştirdikten sonra bu özel menüye girip komple cihaz yedeği alabiliyor ve sonrasında gerektiğinde yedeği kullanarak önceki hale geri dönebiliyor. Ama bu yedekleri geri yükleyip rahat bir nefes almak isteyenler kimi zaman kara kabusla tanışabiliyor!

Android: TWRP Yedeğinin Geri Yüklenmesiyle Beliren PIN

TWRP yedeği aldıktan sonra geri yüklemeyle yaşanan PIN sorunun kaynağı telefonun kriptolama edilmiş olması. Eğer cihazınızda yeni işletim sistemi kurulmuş ve aynı PIN seçilmişse TWRP yedeği geri açılınca bir sorun olması beklenmiyor. Eğer yedekteki sistemde başka bir PIN vardıysa telefonu açınca PIN sorabilir ve bu durumda yeni mi yoksa eski PIN mi girilmeli?

Sürekli İki Ayrı PIN Girmeniz Gerekiyorsa

Açılışta en yeni PIN sonrasında yedek zamanındaki PIN ayrı ayrı girmek zorunda kalıyorsanız Android güvenlik ayarlarında Ekran kilidi içine girip PIN ya da parola seçerek yeni bir girdi yapın. Bundan sonra açılış anında sadece bu yeniyi girmeniz yetecek.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

pinlock1

Cihaz Asla Açılmıyorsa

İlk olarak TWRP recovery menüsüne girin ve yedek geri almadan önceki PIN’i girin. Eğer yeni durumda PIN yoktuysa “default_password” yazın. TWRP ana ekranı gelecek.

300x533xTWRP-home.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.X120HbFRU1

Advanced menüsünden dosya gezginine girin ve /data/system klasörüne bakın. Uzantısı .key olan iki dosyayı bulun ve seçtikten sonra üstteki butonla ikisini de silin. Ayrıca locksettings kelimesi içeren dosyaları da silin.

TWRP-pinreset1

Başka işlem yapmadan yeniden başlatın. PIN sorulursa en yeni PIN değerini girmelisiniz ve açılmalı. Artık masaüstü sorunsuz biçimde geliyor olmalı.