Kategoriler
Konular

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi

Güvenli ve güçlü parola oluşturma rehberimizle karşınızdayız. Herkes her yıl artan korsan saldırılarıyla bilgilerini kaptırmaktan korkuyor, süper güçlü bir şifrenin önemi şüphesiz inkar edilemez. Son yıllarda, insanların kişisel verilerini sızdıran ve çok uluslu milyonlarca kişiyi mağdur eden büyük çapta saldırılar gördük. Şifreleri çalmak hacker’lar kitabındaki en eski hareketlerden biri. İnternet hesapları olduğundan beri insanlar onları ele geçirmeye çalışıyor. Güvenli ve güçlü parola oluşturma hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemek adına önem teşkil ediyor.

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi

Uzun bir parola belirleyin

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi 1

Güçlü bir parola derken en azından 8 karakterden oluşan bir karakter dizisinden bahsediyoruz. Hatta mümkünse 15 karaktere kadar uzayan parolalar tercih etmelisiniz. Şifreler büyük ve küçük harf, rakam ve sembollerden oluşan anlamsız kelimeler gibi görünmeli.

Sözlükteki kelimeleri kullanmayın

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi 2

Şifre kırma yazılımları sözlükteki kelimeleri denediği için bunları kesinlikle parola olarak kullanmayın. ‘iloveyou’, ‘hello123’ ve ‘password’ gibi parola tercihleri oldukça sıkıntılı. İsim, konum ve diğer sözlük kelimelerinden uzak durun.

Karmaşa yaratın

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi 3

Güçlü bir parola oluştururken bazı harflerin yerine karakterleri koymak oldukça mantıklı olacaktır. Örneğin parolayı amarnathishere değil de @[email protected]@th!sHEre şeklinde belirleyebilirsiniz. Büyük harf yazımı, sayılarda ve noktalama işaretlerinde varyasyonlar kullanarak parolanızı karıştırın.

Farklı hesaplarınız için aynı parolayı kullanmayın

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi 4

Hesaplarınızı kötü niyetli kişilerden korumak için farklı hesaplarınızda kesinlikle aynı parolayı kullanmayın. Aksi takdirde herhangi bir hesabınızla ilişkili parolayı ele geçiren birisi tüm hesaplarınıza erişim sağlayabilir. Çok sayıda farklı parolayı ele geçirmek / kırmak çok daha zor olacaktır.

İki aşamalı doğrulama özelliğini kullanın

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi 5

Sizin için farklı bir konsept olabilir, ancak bu hesabınızı güvence altına almanın harika bir yolu. Bir hacker şifrenizi kırmayı başarırsa, oturum açabilmek için kodu cep telefonunuzdan alması gerekir.

Gmail’in ve diğer popüler hizmetlerin iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini mutlaka kullanın. Bu servislerde oturum açmak istediğinizde telefonunuza bir güvenlik kodu gönderiliyor ve parolanıza ek olarak bu kodu girmeden oturum açmanız mümkün olmuyor. Bu sayede parolanızı ele geçiren bir hacker akıllı telefonunuzu ele geçirmeden çevrimiçi hesaplarınıza erişemiyor.

Parola yöneticisi kullanın

Parola yöneticisi uygulamalar ziyaret ettiğiniz her site için rastgele, farklı bir şifre oluşturduğu için saldırıyı önlemeye yardımcı oluyor ve bu parolaları sizin için kaydediyor. Bu uygulamalar ile kolayca ve güvenli şekilde oturum açma imkanına sahip olabiliyorsunuz.