Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Mobil Veri Kullanımını Azaltmak

Mobil ağlar her zamankinden daha hızlı hale gelmiş olsa da kotalar sürüyor ve aylık kullanım değerlerini takip etmek şart oluyor. Eğer sizin de mobil veri kullanımıyla ilgili ciddi sıkıntılarınız varsa ve kısıtlama yapmak istiyorsanız okumaya devam edin…

iOS: iPhone Mobil Veri Kullanımını Azaltmak

Veri kullanımını kontrol altında tutmanın en iyi yolu takibe almak. Çoğu GSM operatörü veri kullanımını gösteren sayaçlar ve paneller sunuyor. Basit biçimde indirip kurup ve güncellenyin. iOS Bildirim Merkezine eklenebilen bir widget bile olabilir.

screenshot.1487593528

Bir diğer yöntemse iOS ile gelen veri monitörü özelliğini Ayarlar uygulaması içindeki mobil bölümünden kurmak. Maalesef bu bilgileri otomatik olarak sıfırlama desteği yok ve aylık fatura kesilince sizin sıfırlamanız gerekiyor.

Bireysel Uygulamaları Sınırlandırın

Biraz aşırı gibi görünse de belirli uygulamaların asla mobil veri kullanmasına izin vermeyebilirsiniz. Ayarlar uygulamasında ilgili uygulamayı bulun ve mobil veri kısmından izni kapatın. Siz Wi-Fi üzerinden bağlanmadıkça internete erişemiyor olacak.

mobile-access

Elbette belirli uygulama ve oyunlar internet erişimi olmayınca çalışmayı red edebilirler. Oyunlara gelen büyük boyutlu veri güncellemeleri dikkate alınırsa mantıklı olabilir.

Facebook ve Instagram Sınırlamaları

Facebook en sık kullanılan uygulama ama hem zamandan çalıyor, hem de batarya ve mobil veriyi tüketiyor. Ayrıca videoları otomatik yükleme seçeneği yangına körükle götürtüyor. Bunu kapatmak için Facebook uygulamasını açın ve daha fazla sekmesinde alta inip Ayarlara girin ve Hesap Ayarları içinden Video & Fotoğraf alanındaki otomatik oynatmayı sadece Wi-Fi olarak değiştirin.

facebook-video

Ayrıca HD video ve fotoğraf yükleme de kapatılırsa mobil veri kullanımınız düşer.

Apple Music ve Diğerleri

Buluttan akış esaslı müzik servisleri de epey mobil veri kullanır. Bunlarda imkan varsa çevrimdışı müzik dinleme aktifleştirin ve saklamak istediğiniz müzikleri Wi-Fi üzerinden cihaza indirin. Elbette bu durumda cihazda boş depolama alanı olması gerekir.

apple-music-offline

Ek olarak çevrimdışı olmayan müzikleri akış olarak dinlerken daha az veri çekmek için mobil durumdayken müzik kalitesini yüksek kaliteden normal kaliteye düşürebilirsiniz. Wi-Fi aktif olunca tekrar yüksek kalite geçerli olur.

applemusicdata

İnternet Tarayıcılar

[appbox appstore id363729560]

Mobil veri kullanımını Safari kullanırken kısıtlama imkanı bulamıyorsanız Opera Mini ve Chrome gibi diğer internet tarayıcıları kurup mobil durumdayken bunları kullanabilirsiniz. Veri sıkıştırma teknolojilerini destekleyen bu tarayıcılar aynı zamanda batarya üzerindeki yükü de düşürürler ve internet sayfaları daha hızlı açılır.

opera-logo