Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Kamerasını GoPro Action Haline Getirmek

Son yıllarda aksiyon kameralarıyla ilgili ciddi bir patlama yaşanmış durumda. Su geçirmez, şoka dayanıklı ve her yere takılabilen aksiyon kameralarını alanlar akıllı telefonlarını kırma riski yaşamadan eğlencenin doruklarına tırmanabiliyor ama bu kameraların fiyatı binlerce TL olabiliyor!

iOS: iPhone Kamerasını GoPro Action Haline Getirmek

Diğer yandan aksiyon kamerasına tonla para harcamanız şart değil çünkü çoğu iPhone modelinde yer alan ana kamera son derece başarılı ve zaten cebinizde taşıyorsunuz. Bunu aksiyon kamerasına dönüştürmeye ne dersiniz? Elbette mümkün ama belirli alanlardan feragat etmeniz gerekecek. Sadece son nesil modellerde su geçirmezlik var ve hangi model olursa olsun şoka maruz kalmalarına izin veremezsiniz.

velocity-clip-chest-mount

Piyasada çeşitli su geçirmez ve şoka dayanıklı kılıflar var ve bunları kullanabilir, dikkatli davranarak işinizi sağlama alabilirsiniz. Bir diğer sorunsa iPhone depolama kapasitesine bağlı olarak video kaydetme süresi. Aksiyon kameralarına takılan 128 GB’lık kartlar aksine iPhone’da 5 GB vb alan kalmışsa kayıt süreniz sınırlı olacak.

Elbette kayıtlarla ilgili bir diğer sorunsa batarya süresi ama iPhone’un video kayıt sırasında uçuş modunda iken çok fazla güç tükettiği söylenemez. Burada belirleyici faktör ekran parlaklığı. Neyse ki piyasada çok sayıda power bank çözümü var ve taşımak mesele değil. iPhpne 6 ve üstü gerçekten çok kaliteli video çekebiliyor. Burada size gerekli olan göğüs taşıma bandı. GoPro için geliştirilen bu yelek benzeri çözümlere telefon adaptörü eklenebiliyor. Alternatifse başa takılan versiyon ama telefon ekranını göremeyeceksiniz. Arada görüş açısı olarak farklar bulunuyor.

hitcase_2

Son olarak aksiyon kameralarının geniş açılı lenslerini aratmayan ek lensleri alıp iPhone ile kullanabilirsiniz. Tümünü bir arada sunan çözümlerden biri Hitcase Pro Action Pack ve 150 dolar civarında.

Hangi Uygulama?

iPhone ile gelen bütünleşik Kamera uygulaması iyi biçimde video çekebiliyor ve çoğu kullanıcının işini görüyor. Daha fazla özellik arayanlar MobiePro alabilir. Bu sayede sessiz video kaydı, daha düşük dosya boyutu, farklı çözünürlük desteği vaat ediliyor.

[appbox appstore id547101144]

Bir diğer seçenekse Filmic Pro ve çok sayıda özelleştirme seçeneği içeriyor. Normalden yüksek veri akışıyla kaliteyi arttırabiliyor.

[appbox appstore id436577167]