Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek

Android‘li akıllı telefonlarda uygulamaları sistem uygulaması olarak yüklemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Bildiğiniz gibi çeşitli üreticilerin akıllı telefonlarında çok sayıda ön yüklü uygulama bulunuyor ve bu uygulamalar sistem uygulaması olarak tanımlandığı için cihazdan kaldırmak pek de kolay olmuyor. Varsayılan seçeneklerle bu uygulamalar cihazdan silinemiyor. Google Play mağazasından ya da çeşitli kaynaklardan edinilen APK dosyalarıyla yapılan yükleme işlemlerindeki uygulamalar akıllı telefon sıfırlandığında siliniyor. Fakat sistem uygulamaları bu durumdan etkilenmiyor. Android‘li telefonunuzda bazı uygulamaları sistem uygulaması olarak yüklemek isteyebilirsiniz. Dilerseniz işlemin nasıl gerçekleştirilebileceğine değinelim.

Android: Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek

İşlem için Android’de root erişiminin sağlanmış olması gerek. Root erişimini sağlamadıysanız bu yazıdaki araçlardan yardım alabilirsiniz.

Akıllı telefonunuza root dizinine erişebilen bir dosya yöneticisi yüklemelisiniz. Bizim tavsiyemiz ES File Explorer’ı kullanmanız yönünde olacak. Siz tabii ki farklı bir uygulama da tercih edebilirsiniz ancak farklı uygulamalarda işlemler biraz değişiklik gösterebilir. Özel bir durum yoksa ES File Explorer’ı kullanın.

[appbox googleplay id=com.estrongs.android.pop&hl=en]

ES File Explorer uygulamasını açın ve sol kısımdan kaydırma hareketi yapın. Buradan Root Explorer seçeneğini etkinleştirin. Uyarı ekranı gelirse Super User erişimi için izin verin.

Android Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek 1

Uygulamada ana dizini görüntülemelisiniz. Bunun için üst kısımda dizini gösteren yerdeki / simgesine dokunun.

Android Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek 2

Buradan Data ve daha sonra App klasörüne gidin. Cihazda kurulu uygulamaların klasörlerini göreceksiniz. Sistem uygulaması olarak tanımlamak istediğiniz uygulamanın klasörüne uzun dokunun ve Cut / Kes seçeneğini kullanın.

Android Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek 3

Tekrar / dizinine gidin ve System klasörünü açın. Buradan App klasörüne gidin, kestiğiniz klasörü yapıştırın. Bu işlem uygulamayı sistem uygulaması yapıyor ancak izinlerde de düzenlemeler yapmanız gerekmekte.

Android Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek 4

Taşıdığınız klasöre uzun dokunun, Properties ile devam edin. Permissions seçeneğinin yanındaki Change butonuna dokunun. Read, Write ve Execute işlevleri için izinleri sağlayın. Aynı işlemi dizindeki APK dosyasına da uygulayın.

Android Uygulamaları Sistem Uygulaması Olarak Yüklemek 5

Akıllı telefonunuzu yeniden başlatın. İlgili uygulama sistem uygulaması halini alacaktır.