Kategoriler
Konular

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltan Uygulamalar

İnternet gezintisinden video akışına, sosyal medyadan müzik akışına ve diğer güncellemelere kadar internet üzerinden mobil veri almanızı gerektiren tonla sebep var. GSM operatörünün size sunduğu mobil pakette kota sınırı düşükse kemeri sıkı biçimde sıkmanız gerekebilir.

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltan Uygulamalar

Bu sorunu aşmanıza olanak verecek çözümler var. Uygulamaları doğru biçimde seçer ve ayarları düzenlerseniz kullandığınız mobil veri yarıya bile düşebilir. İşte önerilen mobil veri dostu seçenekler:

Opera Max

opera-max

Opera MAX adlı VPN uygulaması geçen veriyi sıkıştırarak kullanımı yüzde 50 değerine indirebileceğini vaat ediyor. Uygulamalarınız internetten veri çekerken akış Opera sunucularından geçiyor ve telefonunuza sıkıştırılıp geliyor. Wi-Fi desteği de var ve çoğu uygulamayla uyumlu. VPN olduğundan nette anonim kalma desteği de var. Sınırsız kullanımın bedeli gösterdiği reklamlar.

[appbox googleplay id=com.opera.max.global]

Opera Mini

opera-browser

Opera aynı zamanda kendi internet tarayıcıları üzerinden de sıkıştırmaya destek veriyor. Opera Turbo adı verilen özellikle web sayfaları, videolar ve görseller sıkıştırılıyor. Chromium esaslı ve sorunsuz tarayıcının ekstraları var. Yüzde 50 değerine kadar sıkıştırma olabiliyor. Daha iyisi veri sorunu olmadığında normal Chrome açıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.opera.mini.native]

Facebook Lite

facebook-lite

Neyse ki çoğu kullanıcı gibi Facebook’un klasik uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Bataryaya ve mobil veriye yüklenen bu uygulamanın Lite versiyonu Afrika, Hindistan gibi gelişen ülkeler için hazırlandı. Resmi uygulama güncelleniyor ve sitenin mobil sürümüne farklı bir tema giydiriyor. Gelişmiş yapısına rağmen ücretsiz ve denemelisiniz.

[appbox googleplay id=com.facebook.lite]

NetGuard

netguard

Bir güvenlik duvarı gibi işliyor ve arka planda eşleştirme yapan uygulamaları dizginleyip kontrol altına almanızı sağlıyor. Siz izin vermeden hiçbir uygulama online duruma geçip alışveriş yapamıyor. Kullanımı kolay ve izin verdikten sonra mobil, Wi-Fi, dolaşım sırası bağlantılarınız kontrol altında.

[appbox googleplay id=eu.faircode.netguard]