Kategoriler
Konular

Adım Adım LineageOS

Bu yazımızda sizlere Android dünyasında adeta bir devrim yapan ekibin geliştirmiş olduğu Custom ROM’dan bahsedeceğiz.

LineageOS bu isim bir çoğumuza yabancı gelebilir ama CyanogenMod desek eminim bir çoğumuz bu ismi duymuşuzdur. İşte LineageOS’da bir nevi CyanogenMod’un devamı. Kısaca CyanogenMod’dan bahsedelim. Android ROM’ları ile oldukça popüler hale gelen Cyanogen tüm servislerini 2016 yılında sonlandırma kararı almıştı. Cyanogen, ilk sürümü olan CyanogenMod 3.1’i 1 Temmuz 2009 tarihinde yayınlayan yayınlamıştı. Oldukça sevilen CyanogenMod, 50 milyondan fazla cihazda yer bulmayı başararak dikkatleri üzerine çekmişti. Şirket içerisinde bir takım olaylar meydana geldi ve 31 Aralık 2016 tarihinde CyanogenMod bizlere veda etti. İşte tam o günlerde LineageOS ismini duymaya başladık. Aslında her şey yeni başlıyordu. Ekipten ayrılanlar LineageOS ismi ile yola devam etme kararı aldılar. Şimdilik güncellemeler haftalık yayınlanıyor. Haftalık yayınlanmasının bir çok avantajı var. Mesela ROM’da meydana gelen hatalar bir sonraki sürüme kadar çözülüyor ve her hafta yayınlanan sürüm bir öncekinden daha stabil bir şekilde çalışıyor.

LineageOS

LineageOS Avantajları Neler?

LineageOS özetlemek gerekirse bir akıllı telefonumuz var ve bu telefonumuz üretici firma tarafından yazılım desteği bir takım sebeplerden dolayı erken sonlandırılabiliyor. Bizlerde doğal olarak yeni gelen Android sürümlerinden mahrum kalabiliyoruz. Eğer akıllı telefonunuz LineageOS ekibi tarafından destekleniyorsa artık güncelleme sıkıntımız olmayacak. Çünkü bu ekip en güncel Android sürümünü desteklenen cihazlara kısa bir süre içerisinde yayınlıyor. Şimdilik güncellemeler haftalık dağılıyor. Haftalık dağıtılan güncellemelerin ise avantajları çok oluyor. Örneğin cihazda bir hata ile karşılaştınız bunu hemen geliştiriciye iletip en kısa sürede bu hatanın çözülmesini sağlayabilirsiniz . LineageOS performansını saf Android arayüzüne borçlu. LineageOS ROM’unda stock ROM’lara kıyasla daha az uygulama olması, sistemin daha hızlı çalışmasını sağlayıp, RAM tüketimi azaltıyor. Pil performansı akıllı telefon modeline göre artış gösterebiliyor.

LineageOS Bize Neler Sunuyor

Bölünmüş Ekran Modu

Samsung marka akıllı telefon kullanıcıları aslında bu özelliği uzun zamandır kullanmakta idi. LineageOS bu özelliği desteklemiş olduğu bütün telefonlara getirmiş durumda.
Bölünmüş Ekran Modu, yan yana aynı anda 2 uygulama kullanmanıza olanak tanır. Yani bir tarafta sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken diğer tarafta oyun oynayabilirsiniz.

Optimize Edilmiş Pil Performansı

Lineage OS ile beraber artık %20 daha uzun pil ömrüne sahip olabileceksiniz.

Güvenlik Güncellemesi

Lineage OS ile beraber Google tarafından yayınlanan en güncel güvenlik güncellemesine sahip olabileceksiniz.