Kategoriler
Rehberler

Android: Seçtiğiniz Uygulamalar Mobil Veri Kullanamasın

Evlerimizdeki internet paketlerinin bile belirli bir kotaya sahip olduğu ve kemerlerin ister istemez sıkıldığı düşünülürse mobil veri paketlerinin daha pahalı ve sınırlı olması şaşırtıcı değil. Bu sınırlar aşılana kadar kullanıcılar sadece gerekli uygulamaların mobil veriye erişebilmesini istiyor.

Android: Seçtiğiniz Uygulamalar Mobil Veri Kullanamasın

Mobil cihazlarda kısayollara tıklayıp mobil veriyi açmak ve kapatmak çok kolay ama siz onay verdiğinizde hangi uygulamalar ne kadar veri alıyor, acaba gereksiz veri çekenler var mı kontrol etmeniz zorlaşıyor. Belirli uygulamaları sadece Wi-Fi varken kullanmak isteyebilirsiniz ve bazılarında ayarlar içinde sadece Wi-Fi ile paket/güncelleme indir seçeneği bulunuyor ama standart bir kural değil. Neyse ki Android ayarlarıyla mobil veri kullanabilecek uygulamaları siz seçebilirsiniz.

Dahili Android Seçenekleri

Ayarlar içinden Veri kullanımına girdiğinizde mobil veri kullanımını sınırlama imkanı veren seçeneği göreceksiniz. İşte bunu aktifleştirdikten sonra aylık sınırı ve ihtar verilecek değeri kolayca düzenleme şansınız var.

AndroidBlockAppsInternet-Data-Usage-Limit

Örneğin 1 GB paketiniz varsa güvenli olması için 950 MB sınır ve 800 MB ihtar sınırı seçebilirsiniz. Bu sadece faturaya ek ödeme eklenmesini engeller ama daha fazlasını sunmaz. Alta indiğinizde liste şeklinde şimdiye kadar hangi uygulama ne kadar veri kullanılmış listelenir ve üsttekiler kara keçi olarak algılanabilir. İşte bunlara dikkat edin ve sınırlamaya çaba gösterin.

AndroidBlockAppsInternet-Data-Usage-Restrict

Uygulamalara özel ayarlarda veri kısıtlama seçeneği varsa kullanabilirsiniz ama bu pek esnek değil.

Alternatif Seçenek

Açık kaynaklı NetGuard kurarsanız seçenekler artıyor. İnternet bloklama için yerel VPN kullanıyor ve bu sayede kontrolü ele alıyor.

[appbox googleplay id=eu.faircode.netguard]

Kurup çalıştırınca uygulamalarınızın alfabetik listesi geliyor. Her birinin yanında mobil veri ve Wi-Fi için aç/kapa sembolü var ve seçim sizin. Normalde yüklü gelen uygulamaları listelemiyor ama göstermesini isteyebilirsiniz.

AndroidBlockAppsInternet-NetGuard-Exceptions

Bu sayede örneğin yeni bir oyun güncellemesi gelmişse sizden habersiz arka planda indirip mobil veri paketinizi tüketmez. Aksine bazı oyunlar ve uygulamalar internet erişimi olmadan asla çalışmazlar çünkü ücretsiz oldukları için reklam göstermeleri gerekir ve internet yoksa hata verip kapanabilirler. Bu takdirde değişiklik yapmanız gerekir. Wi-Fi üzerinden kesinti seçeneğiyse gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur.