Android: Google Play Sorunlarına Çözümler

REKLAMLAR

Android yüklü akıllı telefon sahiplerinin en sık kullandığı uygulamalardan biri olan Google Play mağaza uygulaması epey gelişti ve adeta süpermarkete dönüşerek uygulamalar dışında e-kitap, müzik, film, dizi de sunar hale geldi ama kusurları yok değil.

Android: Google Play Sorunlarına Çözümler

Kimi zaman güncelleme alamama, kimi zaman arka planda habersiz güncelleme, uygulamaların güncelleme sonrasında açılamaması ya da ayarların sıfırlanması gibi tuhaf sorunlar olabiliyor. Bu durumlarla nasıl başa çıkarsınız?

google-play-store-logo

Sırayla uygulanabilecek ve genelde Play mağaza sorunlarını çözen dört adım var:

Sonlandırma ve Önbellek Boşaltma

İlk olarak Google Play uygulamasını sıfırlamak ve aynı zamanda Google Servisleri ve Google Framework da sıfırlanmalı. Opsiyonel olarak Dosya İndirme yöneticisini de sıfırlayabilirsiniz. Ardından cihazı yeniden başlatıp tekrar Google Play açın.

google-play-cache-wipe

REKLAMLAR

Ayarlar içinde uygulamalar kısmında bunları bulun ve teker teker tıklayıp önce sonlandırın, sonra veri ve önbellekleri silin.

Mobil Veri Yerine Wi-Fi

Dışardaysanız ve mobil veri açıksa kimi zaman ayarlardan, kimi zaman verimsiz bağlantıdan ötürü Google Play sorun çıkarabilir. En iyisi Google Play kullanmadan önce Wi-Fi bağlantısına geçmeniz.

Google Play'i Yeniden Kurun

Varsayılan olarak yüklü gelen bu sistem uygulamasını kaldırıp yeniden kurmak basit iş değil. Sadece markete girince uygulama varsa kendisini yeni sürüme terfi eder. Kaldırabilmek içinse root şart ama herkese göre değil. Yeni sürüme zorlamak için apk mirror gibi kaynaklardan en yenisini indirip kurabilirsiniz. Bu durumda ayarlar içinden güvenlik kısmında bilinmeyen kaynaklar seçili olmalı.

Google Hesabıyla Tekrar Oturum Açın

remove-google-account-android

Hiçbiri fayda etmediyse son çare olarak ayarlar içinden hesaplar kısmına girip Google başlığına tıklayın ve açılan yeni menüde seçenekler menüsü sayesinde hesabınızı kaldırın. Ardından tekrar Google Play başlatınca yeni bir Google hesabı eklemeniz istenecek. Mevcut hesabınızı tekrar ekleyin ve eşleştirmenin başlaması için onay verin. Bir süre beklemeniz gerekebilir. Ardından tekrar Google Play açılınca size ait uygulamaların listesi geliyor olacak.

Google Play açtığınızda "Error xxx" gibi belirli tür hata kodları ekrana geliyorsa bunlarla ilgili detaylı bilgi için Google araması yapabilirsiniz…

REKLAMLAR

 

REKLAMLAR