Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak

Android Nougat işletim sistemli akıllı telefonlarda Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak üzere nasıl kısayol oluşturabileceğinize değineceğiz. Android Nougat güncellemesi akıllı telefon kullanıcılarına çok sayıda yenilik getirmekte. Güncellemenin az sayıda ve üst düzey akıllı telefonlarda yer alması ise dezavantaj yaratıyor. Şu anda pazardaki cihazların % 31’i Android Marshmallow işletim sistemini çalıştırıyorken yalnızca % 2.8’i Android Nougat versiyonuna sahip durumda. Android Nougat’ın en beğenilen özelliklerinden birisi Split Screen adını taşıyor, bu özellik ile ekranda aynı anda iki uygulamanın çalıştırılması mümkün hale geliyor. Esasında bu özelliğe önde gelen akıllı telefon üreticileri özellikle büyük ekranlı modellerinde uzun süredir yer vermekteydi ancak Android işletim sistemine doğal olarak eklenmesi ancak Nougat versiyonunda mümkün olabildi. Bu yazımızda Android Nougat‘lı cihazlarda Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak için nasıl kısayol oluşturabileceğinizi anlatacağız.

İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek

Android: Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak

İşlem için Screens – Multi Window Manager adlı uygulamadan yararlanacağız. Az önce de bahsettiğimiz gibi araç yalnızca Android Nougat işletim sistemiyle uyumlu. Marshmallow ve daha eski versiyonlar desteklenmiyor.
Android Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak 1

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Ekranın sağ üst kısmında + butonlarını göreceksiniz. Üstteki + butonuna dokunarak ekranın üstünde, alttaki + butonuna dokunarak ise ekranın altında konumlandırılarak bölünmüş ekran görünümünde çalıştırılacak uygulamaları seçebiliyorsunuz.

Android Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak 2

+ butonlarından yararlanarak kullanmak istediğiniz uygulamaları seçtikten sonra kısayolunuz için bir isim girin ve alt kısımdaki Create Shortcut butonuna dokunun. İşlemin ardından Android ana ekranında kısayol derhal belirecektir.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Artık belirlediğiniz iki uygulamanın ekranda aynı anda, bölünmüş ekran görünümünde açılması için bu kısayola dokunmanız yeterli olacak. Kısayolu ilk kez kullandığınızda Screen uygulaması sizden erişilebilirlik izni talep edebilir, onayı sağlayın.

Android Uygulamaları Bölünmüş Ekran Görünümünde Çalıştırmak 3

Ekranda aynı anda iki uygulamayı çalıştırabilmek size çeşitli anlarda kolaylık sağlayacaktır. Örneğin bir yandan YouTube’da video izlerken bir yandan internet sitelerinde gezinebilir ya da not alma uygulaması ile notlar alabilirsiniz.