Kategoriler
Rehberler

Android: Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek

Android‘li akıllı telefonlarda Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android telefonların tasarımları yıllar geçtikte hayli değişti. iPhone’da hala yer alsa da modern akıllı telefonlarda fiziksel navigasyon tuşlarını görmez olduk. Android’li cihazlarda bildiğiniz gibi sanal navigasyon butonları yer alıyor. Navigasyon tuşları navigasyon çubuğunda konumlanıyor. Android O işletim sisteminde bu çubuğa farklı tuşlar konumlandırmak mümkün. Android‘li telefonunuzda Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek suretiyle cihazda özelleştirmeye gitmek isteyebilirsiniz. Bu işlem için üçüncü parti bir uygulamadan yararlanmanız gerek. Size tanıtacağımız uygulamanın Android’de root erişimine gereksinim duymadığını belirtelim.

Android: Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek

Uygulamanın adı WOW Navbars. Öncelikle uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin ve çalıştırın. Arayüzünde reklamların yer aldığını belirtelim. Bazı uygulamalar çok fazla reklam içermekte ancak WOW Navbars’ta bu durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Reklamları yalnızca uygulama içerisinde göreceksiniz, gereksiz anlarda karşınıza çıkmıyorlar.

Android Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek 1

WOW Navbars uygulamasını çalıştırın ve Change the color of the navigation bar seçeneğine dokunun. Dokunmadan önce ya da dokunduktan sonra reklamla karşılaşabilirsiniz. Reklamı kapatın. Uygulama navigasyon çubuğuna özel renk atamak adına iki seçenek veriyor. Ön tanımlı renklerden birisini tercih edebiliyor ya da özel renk ayarlayabiliyorsunuz.

Ön tanımlı renklerden birisini seçmek için Set color bölümünde yer alan ve beğendiğiniz renklerden birisine yönelebilirsiniz. Uygulama açıkken navigasyon çubuğunun rengi değişeceği için renkleri sırayla deneyebilirsiniz.

Android Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek 2

Navigasyon çubuğunun özel bir renge bürünmesini istiyorsanız Tap here to pick the colors seçeneğine dokunun. Bir renk paleti açılacaktır. Buradan renk seçip parlaklık ve koyuluğu ayarlayabilirsiniz. Her iki durumda da rengin ön izlemesini görebiliyorsunuz.

Değişikliği kaydetmek için Set Color butonunu kullanın. Hangi uygulamayı kullanıyor olduğunuz fark etmiyor, navigasyon çubuğu hep sizin ayarladığınız renkte kalıyor. Tek bir istisna var: tam ekran modunda çalışan uygulamalar. Tam ekran modunda çalışan bir uygulamada aşağı kaydırma yaptığınızda navigasyon çubuğunun translusent göründüğünü fark edeceksiniz.

Android Navigasyon Çubuğu Rengini Değiştirmek 3

WOW Navbar uygulamasında esasında iki farklı özellik daha mevcut: Yazılımsal navigasyon butonlarının görünümünü değiştirebiliyor ve navigasyon çubuğunun arka planında renk yerine görsel kullanabiliyorsunuz.

[appbox googleplay id=com.navbars.wow_navbars&ref=producthunt&rdid=com.navbars.wow_navbars]