Kategoriler
Konular

USB OTG Nedir ve Ne İşe Yarar?

USB parmak bellekler son derece kullanışlı ama doğrudan microSD bellek gibi akıllı telefonlara takılamıyorlar. Elbette OTG destekli bir Android cihaza sahipseniz özel adaptör kullanarak USB parmak bellekleri harici depolama gibi kullanabilirsiniz.

USB OTG Nedir ve Ne İşe Yarar?

USB OTG (On the go) olarak bilinen hareket halinde USB standartları uzun süre önce tanımlandı ve Android cihaz üreticileri destek ekledi. Bu yolla PC gerekmeden direkt bağlantı sağlanabiliyor. Sadece USB bellek değil, Xbox/PS4 kontrolcü, klavye, fare gibi çevre birimlerini de bağlayabilirsiniz.

USB OTG Desteğini Kontrol

usb-otg-android-logo

En kolay yol ürün kutusu, üretici adresi ya da kullanma kılavuzuna bakmak ama bu logo ya da bilgi yer almıyorsa GSMArena.com sitesindeki teknik detaylara bakın. USB kısmında yazılmamışsa ya da bilgi yoksa USB OTG Checker uygulamasını indirin. Kimi zaman donanımsal destek olmuyor, kimi zaman olsa da yazılımın güncellenmesi gerekiyor yani sonradan da eklenebiliyor. Bazen özel kernel atılarak bu özellik eklenebiliyor.

USB OTG Checker
USB OTG Checker
Developer: HSoftDD
Price: Free

USB OTG İçin Gerekenler

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

usb-otg-android-cable

Cihazınızdaki USB portunun mini, micro, Type-C oluşuna göre uyumlu bir OTG adaptörü kullanmanız gerekiyor. Diğer ucun tam boyut USB dişi olmasında fayda var. Artık USB cihazları bağlayabilirsiniz. Kimi USB belleklerde hem normal uç, hem de OTG için micro USB uç yer alabiliyor.

Neler Yapabilirsiniz?

usb-otg-android-pen-drive

  1. USB bellek bağlayıp içinde yer alan GB’larca film, müziği doğrudan dinleyip izleyebilirsiniz. Ayrıca siz de içine veri yazabilirsiniz. Harici disk denemeyin çünkü bunlar güç gerektirir ve yetersiz bulup hata verebilir.
  2. USB kablolu gamepad kontrolcüleri bağlayın ve gamepad desteği olan Asphalt 8 gibi oyunları oynayın.
  3. Klavye ve fare bağlayıp uzun makale yazmak istediğinizde çok daha hızlı sonuç alın. Ufak bir laptop gibi kullanın.
  4. Doğrudan USB yazıcı bağlantısı kurun ve çıktı alın ama çoğu durumda yazıcı tam olarak algılanmayabilir.
  5. DSLR kameranızı kontrol edin ve mobil cihazınızı dev ekran gibi kullanın. Bunun için özel uygulamalar kurmanız gerekebilir. Örneğin DSLR Controller uygulaması bu iş için özel olarak geliştirilmiş durumda.
DSLR Controller
DSLR Controller
Developer: Chainfire
Price: ₺24,99