Kategoriler
Rehberler

Android: Root Almadan Batarya Yüzdesini Göstermek

Android yüklü cihazlarda batarya durumunu görmek için sağ üst köşede duran sembole bakmanız yeterli ama genelde bu pil sembolünün doluluk oranına bakarak net bilgi almak her zaman mümkün olmuyor. Yüzde cinsinden kalan bataryayı görmek için menüye girmeniz gerekiyor. Bazı cihazlarda bunu gösterme imkanı var.

Android: Root Almadan Batarya Yüzdesini Göstermek

Cihaz ayarlarına girmenize rağmen batarya kısmında “batarya yüzdesini göster” cinsinden bir seçenek bulamadıysanız her cihazın farklı seçenekler içerebileceğini unutmamalısınız çünkü iOS aksine Android esnek yapılı. Root edilmiş cihazlarda xposed altyapısı eklendikten sonra yüzde göstermenin yolu düzenleme modülü eklemek ama root almadıysanız ya da almak istemiyorsanız Android 4.4 ve üstü yüklü cihazlarda şu yolu deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Play Store ortamında yer alan Battery Percent Enabler uygulamasını kurun

Battery Percent Enabler
Battery Percent Enabler
Developer: Unknown
Price: Free

Uygulamayı başlatın ve açıklamayı okuduktan sonra özelliği aktifleştirin ve cihazınızı yeniden başlatın. Artık sağ üst köşede yer alan batarya sembolünün içinde yüzde cinsinden kalan batarya seviyesi gösteriliyor olacak.

İşin ilginci Android Kitkat 4.4 sürümünde bu değer gösterilse bile içindeki metin rengi, batarya doluluk rengiyle aynı olduğu için kapasite yüzde 40 altına inmediği sürece ne kadar yazdığını göremezsiniz! Root almadan bu kodu değiştirmek mümkün olmadığına göre uygulama geliştiricinin elinde seçenek kalmıyor. Lollipop yani Android 5.x ve üstü kullanıyorsanız o zaman kodlar düzenlemeden geçirilmiş olduğu için yüzde 99 ve altı değerleri görebilirsiniz. Android M 6.0 ise yüzde göstergesini standart olarak içeriyor.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?