Kategoriler
Rehberler

Android: Unutulan PIN Kodunu Değiştirmek

Android cihazınızı koruma amaçlı olarak şifreli ya da PIN içeren bir ekran koruyucu ile kalkan altına almak isteyebilirsiniz. Peki gün gelir ve bu kodu unutursanız telefonu kullanmanız mümkün olmadığında ne yapabilirsiniz?

Android: Unutulan PIN Kodunu Değiştirmek

Buradaki püf noktası, Android işletim sisteminin güncel sürümleriyle yüklü gelen Android Cihaz Yöneticisi sistemi. Bunu kullanmak için internet tarayıcısı yüklü herhangi bir cihazı açıp https://www.google.tr/android/devicemanager adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Ardından Google hesabınızla oturum açın. Yeni ekrana bakarak cihazınızın bilinen son konumunu haritada görebilir, yerini bulamıyorsanız zilini çaldırabilir ve en önemlisi PIN kodunu değiştirebilirsiniz.

Android-Device-Manager1

Cihazınızın tespit edilmesi birkaç dakika sürebilir. Eğer hesabınıza birden çok Google Android cihaz kayıtlıysa listeden uygun olanı seçmelisiniz. Bir sonraki aşamada altta ortada görülen kilitleme butonuna tıklayın. Yeni açılan pencereye yeni parola girin. Cihazda parola, PIN ya da çizim ne varsa sıfırlanıp yerini bu girdiğiniz parola alacak.

Android-Device-Manager2

Telefon kapalı olsa bile değişim gerçekleşecek ve açılınca etkisini gösterecek. Telefonunuzu bu yeni parolayla açtıktan sonra ayarlar içinden ekran kilidi kısmına girip bir kez daha ekran kilidi türünü istediğiniz gibi seçebilir ve yeni kod girebilirsiniz.