Kategoriler
Rehberler

Bisiklet Sürerek Telefonunuzu Şarj Edin

Bisikletlerde yer alan dinamolar hiç de yeni değil ve senelerden beri ampül içeren ön farların aydınlatma sunabilmesi için güç kaynağı olarak kullanıldılar. Basit biçimde dönen bir motor DC elektrik üretiyor ama düzenlemesi olmadığından hıza bağlı olarak voltaj sürekli inip çıkıyor.

Bisiklet Sürerek Telefonunuzu Şarj Edin

Filamentli ampülleri bu şekilde dalgalı voltajla çalıştırmak mümkün ve sadece ışık şiddeti dalgalanıyor. Elektronik cihazlar içinse daha gelişmiş çözümler şart. Bu amaca yönelik olaraksa power bank örneği gibi hazırlanmış şarj çözümleri var.

Siva Atom

siva_atom

Siva atom adlı şarj aletinin özelliği dahili dinamosuyla bisikletin arka kısmına sabitlenmesi ve 5V sabit çıkışıyla iPhone ya da diğer Android cihazları şarj edebilmesi. Dinamo, güç dönüştürücü ve dahili batarya içeren bu seçenek ilk nesil örneklerden biriydi. Sadece belirli disk ve fren sistemleriyle uyumlu işliyor. Firma açıklamasına göre bisiklet kullanma zorluğu çok az oranda artıyor. Çıkarılabilen 1650 mAh kapasiteli batarya sadece gerekli olduğunda şarj edilebiliyor ve takılmadığında kullanıcıya yük binmiyor. Aynı zamanda ıslanmaya dayanıklı.

Tigra Sport BikeCharge Dynamo

bikecharge2

Bu da bir diğer hepsi bir arada çözüm ve 5V DC çıkış veriyor. Nedense batarya kapasitesi 1000 mAh olarak sınırlanmış. Bataryayı çıkarabildiğiniz gibi isterseniz farklı yollardan da şarj edebilirsiniz. Ön tekerin soluna ekleniyor ve hemen hemen tüm bisikletlerle uyumlu. Cihaz üzerinde öne bakan beyaz ve arkaya bakan kırmızı LED’ler de var. Kumanda sayesinde bunlar kapatılabiliyor.

Dynamo Hub & USB Charger

joule3

Bu sistemde dinamo aldıktan sonra ayrı bir dönüştürücü ve power bank kullanmanız gerekiyor. Shimano gibi firmaların dinamoları var. Ardından dönüştürücüye de ayrı bir ödeme yapınca toplam maliyet artıyor. Parça parça temin edip kendi çözümünü kendi üretmek isteyenler için DIY rehberler var. Bunlardan birini izleyebilirsiniz:

Diğer seçenekse solar güneş panelli şarj aletleri ama her ne kadar bunlar sürüşü ağırlaştırmasa da direkt ve güçlü güneş şart. Ayrıca doğrudan güneşe bakacak biçimde sabitlemek ve beklemek gerekiyor yani elde edilen sonuç iyi olmayabiliyor. Bu yüzden solar paneller yerine USB power bank alıp evden çıkmadan önce doldurmak daha mantıklı.