Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Facebook’un İnternet Kullanımını Azaltmak

Android‘li akıllı telefonlarda Facebook’un İnternet Kullanımını Azaltmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Gün içerisinde çeşitli ortamlarda Wi-Fi bağlantılarına erişimimiz olsa da her ortamda bunları kullanma iznimiz / imkanımız olmayabiliyor. Bu durumda 3G / 4G üzerinden mobil veri paketlerimizi kullanmak durumunda kalıyoruz. Mobil veri paketleri çoğunlukla aylık birkaç GB ile sınırlı olduğu için hayli değerli ve dikkatsiz kullanımda paketi hızla tüketmek mümkün. Android’de mobil veri kullanımını çeşitli yöntemlerle azaltmak mümkün, bu konuya daha önce değinmiştik. Şimdi ise Android‘in en popüler uygulamalarından birisi olan Facebook’un İnternet Kullanımını Azaltmak için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Android: Facebook’un İnternet Kullanımını Azaltmak

Kullanım senaryoları kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterse de Android’li telefonlarda Facebook’ta gezinirken dakikada ortalama 2 MB internet kullanılıyor. (Tabii burada yoğun şekilde video izlemediğiniz varsayılıyor.) Facebook’ta günde ortalama 40 dakika zaman harcayan bir kullanıcı bir ayda toplamda 2.4 GB internet kullanmış olacak.

Android Facebook'un İnternet Kullanımını Azaltmak 1

Uygulamada internet kullanımını azaltmak için öncelikle otomatik video oynatma özelliğini kapatmanızı öneriyoruz. Bu işlemi daha önce anlatmıştık.

Facebook’ta otomatik video oynatımını kapattıktan sonra aynı menüdeki Continuous contacts upload, Upload Photos in HD ve Upload Videos in HD seçeneklerini de devre dışı bırakmayı değerlendirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Bir diğer çözüm olarak Android’li akıllı telefonunuza Facebook Lite uygulamasını yükleyebilirsiniz. Ciddi bir kullanıcı kitlesine erişen uygulama yalnızca internet paketi kullanımını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda akıllı telefonun sistem kaynaklarını da daha makul şekilde kullanıyor. Özellikle giriş seviyesi akıllı telefonlar için ideal bir araç. RAM kullanımı ve pil tüketimi optimize edilmiş durumda.

Bu arada bir diğer popüler uygulama olan WhatsApp’ın internet kullanımını nasıl azaltabileceğinize daha önce burada değinmiştik.