Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Cihazınızı Harici Monitöre Dönüştürün

Günümüzde her kullanıcı daha geniş bir ekrana geçiş yapmayı hayal ediyor. Masaüstünde oturup çalışanlar içinde ikinci ekran lüks olmaktan çıkmış durumda. Elinizdeki iPhone’u ikinci bir ekran gibi kullanmak iyi olmaz mıydı? Ne de olsa telefon sürekli yanınızda ve bu sayede belirli işleri ayırabilirsiniz.

iOS: iPhone Cihazınızı Harici Monitöre Dönüştürün

Bu iş için özel olarak geliştirilmiş çeşitli iOS uygulamaları var. İlgimizi çekense Duet Display oldu. Her ne kadar iPad kullanmak mantıklı olsa da iPhone ve iPod touch için de destek veriliyor.

[appbox appstore id935754064]

Duet Display uygulamasını iOS içeren cihaza kurduktan sonra istemci uygulamasını Windows ya da Mac içeren masaüstü ya da dizüstü bilgisayara kurmalısınız: www.duetdisplay.com

Önceden Apple için çalışmış mühendislerin geliştirdiği bu uygulama son derece başarılı. Mac ve Windows sürümleri ücretsiz olsa da iOS uygulaması için ödeme yapmanız şart. Ardından bağlantı için cihazla gelen Lightning kablosunu kullanmanız gerekiyor. Her iki ortamda uygulamayı açınca görüntü iOS cihazda aynen belirecek.

Cihazınızın dokunmatik ekranını kullanarak bilgisayardaki fare imlecini sürükleyebilir ve tıklayabilirsiniz. Ardından çözünürlük, tazeleme hızı ve boyut ayarlarına sıra geliyor. Duet zaten bunları otomatik olarak seçiyor. Önerileri 60 fps seçilmesi ama bataryanız hızla tükeniyorsa 30 fps değerine düşürebilirsiniz.

duetsettings

Gönderilen görüntünün yerini ve içeriğini belirlemek içinse bilgisayardaki görüntü/monitör ayarlarına girmeniz gerekiyor. Windows ortamında Denetim Masası içinde Ekrana girin ve çözünürlük kısmından ekranın yerini değiştirin.

duetscreens

Mac ortamında sistem ayarları içindeki ekranlar kısmına bakınca benzer ayarları bulacaksınız. Birebir görüntü yerine ek bir alan olarak seçebilirsiniz.

arrangemonitors

Denemelerimize göre hareket akıcı ve herhangi bir gecikme yok. Sürekli açık olan pencereleri bu şekilde yana atıp diğer ekranda tutabilirsiniz.

Duet Display Kaldırmak

Uygulamayı kaldırmak içinse normal biçimde uygulamasını kaldırabilirsiniz. Mac ortamında tam olarak kaldırılmıyorsa Finder uygulamasıyla Duet aratın ve bulunan diğer içerikleri silin.