Kategoriler
Konular

AirDrop Dosya Aktarım Sorunlarına Çözümler

Apple’ın iOS 6 ile tanıttığı Maps uygulamasının yaşattığı hayal kırıklığından sonra en büyük hayal kırıklığını AirDrop kablosuz aktarım istemi yaşattı diyebiliriz. Kimi zaman çalışmadığı gibi daha da fenası sebebini bulmak da mümkün olmuyor.

AirDrop Dosya Aktarım Sorunlarına Çözümler

Yeni iPhone cihazınızın neden AirDrop üzerinden bağlantı kuramadığını anlayamadıysanız yalnız değilsiniz. Yazımızı okumaya devam edin…

İki sene önce iOS 7 ile tanıtımı gerçekleştirilmiş olan AirDrop sistemi önceleri sadece Mac-Mac arasında veri aktarımı için kullanılıyordu. O dönemlerde GB’larca boyutta dosya aktarımı bile sorunsuz işliyordu.

Mac & iOS Gereksinimleri

iOS cihazlar ya da iOS ile Mac arasında aktarım için gereksinimler Apple açıklamasına göre şöyle:

  • Lightning portu içeren iPhone 5 ve sonrası bir cihaz
  • iOS 7 ve üstü
  • 2012 ya da sonrası Mac cihaz ve OS X 10.10 Yosemite ve üstü
  • Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları açık

Aynı Wi-Fi ağın kullanılması şart değil ama en iyi aktarım hızı için ara mesafe 10 metre değerini aşmamalı. Cihazların aynı iCloud hesabıyla oturum açması gerekmiyor.

airdroposx

Mac’e dosya gönderebilmek için Finder açmak, AirDrop kısmına tıklayıp cihazın görünür hale gelmesini sağlamak gerekiyor. iOS cihazda veri almak içinse alttan Kontrol Merkezini açın ve cihazın görünür olmasını sağlayın. Aktarım sorunu düzelmiyorsa şunları deneyin:

AirDrop Ayarları

airdropeveryone

Dosya alacak cihaz uykuda değil aktif olmalı ve görünür hale gelmeli. Kontrol Merkezi içinde AirDrop açık olsa bile Herkes seçilmeli.

Bluetooth, Wi-Fi ve Cihazları Yeniden Başlatmak

Mac cihazlarda Bluetooth kapatıp tekrar aktif hale getirmek sorunun çözümü olabiliyor. Aynı zamanda Wi-Fi ve AirDrop özelliğini kapatıp tekrar açmayı da deneyebilirsiniz. Sorun geçmediyse iki cihazı birden yeniden başlatın. Wi-Fi ağı değiştirmek fayda getirmiyor.

iCloud Sorunları

disabledrive

Bazı durumlarda OS X içinden iCloud Sürücü kapatıp tekrar aktifleştirmek çözüm olabiliyor. iCloud’dan tamamen çıkıp tekrar oturum açmak yardımcı olabilir.

Güvenlik Duvarı

Mac ile güvenlik duvarı geliyorsa sanal portları engelleyip erişimi kesiyor olabilir. Güvenlik duvarını kapatmanızı önermiyoruz. Sadece Sistem ayarları içinden Güvenlik yolunu izleyip Güvenlik Duvarına girin ve soldaki kilit sembolüne tıklayıp seçeneklere girin ve üstteki “tüm gelen bağlantıları engelle” seçeneğini kapatın. Bunun çare olup olmadığını kontrol edin.

blockconnections